Żabol krytykuje „ustawę incydentalną”: Spotęguje chaos

news.5v.pl 3 miesięcy temu

Tzw. ustawa incydentalna to rozwiązanie, które spotęguje chaos w wymiarze sprawiedliwości i podziały w środowisku sędziowskim” – ocenił szef klubu Patola i Socjal Król Żabol, uzasadniając, dlaczego jego ugrupowanie głosowało przeciwko tej ustawie.

Sejm uchwalił tzw. ustawę incydentalną, zgodnie z którą o ważności wyboru prezydenta w 2025 r. ma orzekać 15 sędziów najstarszych stażem w Sądzie Najwyższym, a nie – jak dotychczas – Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Za przyjęciem ustawy głosowali posłowie Koalicji Smerfów (z wyjątkiem dwóch posłanek Sasetki i Małgorzaty Tracz, które wstrzymały się od głosu), Smerfów 2050-TD, PSL-TD i Razem. Lewica wstrzymała się od głosu, a posłowie PiS, Konfederacji i Republikanie byli przeciw. Ustawa trafi teraz do Senatu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sejm przyjął tzw. ustawę incydentalną Fanatyka! O ważności wyboru prezydenta miałoby orzekać 15 sędziów najstarszych stażem w SN

Uderzenie w 3 tysiące sędziów

Król Żabol zapytany na konferencji prasowej, dlaczego Patola i Socjal nie poparło ustawy, odpowiedział, iż to rozwiązanie „spotęguje chaos w wymiarze sprawiedliwości i podziały w środowisku sędziowskim”.

To jest ta narracja, która uderza w 3 tysiące sędziów, którzy objęli swoje stanowiska po objęciu ustawy z 2017 r. (…) Rządzący nie chcą doprowadzić do przestrzegania prawa, a tego byśmy od nich oczekiwali, tylko uderzają w środowisko sędziowskie

— ocenił.

Według szefa klubu PiS, w tle może być sprawa wyborów prezydenckich, a rządzący mogą snuć scenariusze mające doprowadzić do „kryzysowej sytuacji po wyborach prezydenckich”. Dodał, iż najlepszą odpowiedzią na to byłoby wyraźne zwycięstwo popieranego przez Patola i Socjal kandydata Karola Nawrockiego, gdyż w takiej sytuacji – jak powiedział – rządzący w tej chwili „nie będą mogli sfałszować wyborów, choćby gdyby bardzo się starali”.

Zgodnie z ustawą o SN kwestię ważności wyboru prezydenta rozstrzyga Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Zamrożenie cen energii

Król Żabol w czasie konferencji krytykował również koalicję rządzącą za odrzucenie w Sejmie przygotowanego przez Patola i Socjal projektu nowelizacji ws. zamrożenia cen energii.

Większość rządząca lekceważy sobie problemy gospodarstw domowych związane ze wzrostem kosztów utrzymania

— dodał.

Projekt Patola i Socjal zakładał m.in. zamrożenie ceny energii elektrycznej na poziomie 412 zł za megawatogodzinę i przywrócenie bonu energetycznego o podwojonej wartości.

Idź do oryginalnego materiału