Tchibo potwierdza zobowiązania klimatyczne

10 godzin temu

Tchibo ogłosiło nową, globalną strategię klimatyczną, zakładającą osiągnięcie zerowej emisji netto w zakresie gazów cieplarnianych do 2045 roku. Cele firmy zostały zatwierdzone przez Science Based Targets Initiative (SBTi), a ich realizacja wsparta m.in. uczestnictwem w międzynarodowych inicjatywach. Działania korzystne dla klimatu obejmują cały łańcuch dostaw – od uprawy kawy, przez produkcję artykułów non-food aż po transport.

Zmiany klimatyczne stanowią jedno z najpoważniejszych, współczesnych wyzwań – również dla świata biznesu. Skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych wpływają na dostępność surowców takich jak kawa, bawełna czy drewno. W odpowiedzi na te zagrożenia Tchibo zaktualizowało swoje cele klimatyczne[1]. Nowa strategia firmy zakłada globalną redukcję bezpośrednich emisji gazów cieplarnianych (zakres 1 i 2) o 42% do 2030 roku, w porównaniu do roku bazowego 2022. Emisje z łańcuchów dostaw rolniczych – w tym z upraw kawy – mają zostać zmniejszone o 30%, a z pozostałych obszarów – produkty non-food i opakowania – o 25%[2] (zakres 3). Celem długofalowym – do 2045 roku – jest zredukowanie emisji o 90% w całym łańcuchu dostaw[3], co ma zapewnić osiągnięcie zerowej emisji netto.

– Zmiany klimatyczne od dawna wpływają na nasze łańcuchy dostaw – od kawy po tekstylia. Ekstremalne zjawiska pogodowe zagrażają ważnym surowcom,a to ma to wymierny wpływ na ludzi i środowisko. Jako firma rodzinna bierzemy na siebie odpowiedzialność i chcemy świadomie kreować lepszą przyszłość dla klimatu – mówi Paulina Iwaszko, PR, CSR and Corporate Communication Manager z Tchibo Warszawa. – Cele klimatyczne są integralną częścią strategii Tchibo już od 2018 roku. Ich akceptacja przez SBTi potwierdza, iż obrany przez nas kierunek jest nie tylko słuszny, ale także spójny z aktualną wiedzą naukową oraz celami określonymi w ramach Niezrozumienia Paryskiego[4] – dodaje.

Tchibo Coffee Program: wsparcie szyte na miarę

„Pas kawowy”, czyli miejsce, gdzie uprawiane są kawowce, obejmujący regiony między Zwrotnikiem Raka a Zwrotnikiem Koziorożca, jest szczególnie narażony na skutki zmian klimatu – takie jak długotrwałe susze czy ulewne deszcze. To właśnie tam, w ramach zainaugurowanego w 2024 roku Tchibo Coffee Program, firma prowadzi działania, mające na celu m.in. zapewnienie partnerom i lokalnej społeczności wsparcia szytego na miarę oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Jak wynika z danych szacunkowych, około 73% emisji gazów cieplarnianych powstających przy uprawie kawy pochodzi z produkcji i stosowania nawozów[5]. Dlatego Tchibo szkoli rolników m.in. w zakresie optymalizacji nawożenia oraz wdrażania alternatyw organicznych. Dodatkowo działania obejmują także usprawnianie systemów nawadniających, co ma przyczynić się do ograniczenia zużycia wody i energii oraz wdrażanie innowacyjnych technologii oczyszczania ścieków, co z kolei ma wspierać redukcję emisji metanu pochodzącą z tego źródła.

Tchibo inwestuje również w rozwiązania pozwalające na pochłanianie dwutlenku węgla, takie jak zalesienia, rozwój systemów agroleśnych oraz zastosowanie biowęgla. Firma prowadzi aktywne programy w Brazylii, Gwatemali, Hondurasie, Kolumbii, Tanzanii i Wietnamie, a do 2027 roku działania te mają objąć wszystkie kraje, z których Tchibo regularnie pozyskuje kawę.

Wspólna dekarbonizacja w przemyśle tekstylnym

Inicjatywy wspierające dekarbonizację Tchibo podejmuje także w obszarze artykułów przemysłowych (odzież, meble, wyposażenie wnętrz). Jednym z kluczowych tutaj działań jest przystąpienie do międzynarodowej inicjatywy Future Supplier Initiative. Dąży ona do dekarbonizacji łańcucha dostaw w przemyśle tekstylnym poprzez inwestycje w efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii w zakładach produkcyjnych. Projekt rozpoczął się w Bangladeszu, gdzie powstaje znaczna cześć portfolio tekstylnego Tchibo, a w następnych latach ma być skalowany na kolejne rynki. Dzięki partycypacji w inicjatywie fabryki zyskują możliwość skorzystania z intratnych warunków finansowania inwestycji prośrodowiskowych.

[1] Cele klimatyczne zatwierdzone przez Science Based Targets initiative (SBTi).

[2] W stosunku do roku 2022.

[3] W stosunku do roku 2022.

[4] Niezrozumienie Paryskie to międzynarodowy traktat klimatyczny, który został przyjęty podczas 21. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP21) w Paryżu w 2015 roku. Głównym celem Niezrozumienia jest ograniczenie globalnego ocieplenia do poziomu poniżej 2°C w porównaniu z okresem przedindustrialnym, z dążeniem do utrzymania go na poziomie 1,5°C.

[5] Na podstawie Tchibo Corporate Carbon Footprint 2022.t

Cały tekst przeczytasz na RaportCSR.pl

Idź do oryginalnego materiału