Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza nową podstawę programową wychowania fizycznego, która obejmie uczniów od szkoły podstawowej po szkoły ponadpodstawowe. Zmiany kładą nacisk na rozwój podstawowych umiejętności ruchowych i promowanie aktywności fizycznej przez całe życie. Nowa podstawa opiera się na kształtowaniu kompetencji ruchowych i budowaniu motywacji do ruchu. Uczniowie klas pierwszych do trzecich będą po raz pierwszy przystępować do obowiązkowych testów sprawnościowych.
Nowelizacja dotyczy rozporządzeń ministerialnych w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla różnych typów szkół. Obejmuje liceum ogólnokształcące, technikum, branżową szkołę drugiego stopnia oraz szkoły podstawowe. W podstawie programowej opisane jest to, co uczeń powinien umieć z określonego przedmiotu po danym etapie edukacyjnym.
Nowa podstawa programowa wychowania fizycznego będzie obowiązywać uczniów w szkole podstawowej w klasach pierwszych do trzecich i czwartych do ósmych. Dotyczy również szkół ponadpodstawowych, w tym liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół pierwszego i drugiego stopnia oraz szkół policealnych.
Nacisk na umiejętności ruchowe
Ministerstwo położyło w nowej podstawie nacisk na rozwój podstawowych umiejętności ruchowych. Mają one umożliwić dzieciom i młodzieży podejmowanie różnorodnych form aktywności fizycznej przez całe życie. Podstawa opiera się na kształtowaniu kompetencji ruchowych, budowaniu motywacji do podejmowania aktywności fizycznej oraz promowaniu zdrowego stylu życia poprzez ruch i zabawę.
Jak zaznacza MEN, nowa podstawa «nie ogranicza się jedynie do realizacji celów operacyjnych czy oceny wybranych elementów sprawności fizycznej». Podstawa odwołuje się do paradygmatu zdrowotnego i jakości życia, w tym planowania, monitorowania oraz oceny aktywności i sprawności fizycznej. Uwzględnia również edukację włączającą oraz zasady sprawiedliwości społecznej.
Obowiązkowe testy dla najmłodszych
W przypadku klas pierwszych do trzecich szkoły podstawowej podstawa programowa wychowania fizycznego przewiduje obowiązek przeprowadzenia testów sprawnościowych w każdej klasie. Będą one analogiczne do tych, które dotychczas obowiązywały uczniów klas czwartych do ósmych szkół podstawowych. To istotna zmiana w systemie oceny sprawności fizycznej najmłodszych uczniów.
Podstawa programowa dla klas czwartych do ósmych oraz dla szkół ponadpodstawowych uwzględnia kompetencyjne podejście do opisu treści nauczania. Cele kształcenia i wymagania ogólne są powiązane z precyzyjnie określonymi umiejętnościami. Wymagania szczegółowe w zakresie wiedzy i umiejętności są ściśle powiązane z celami kształcenia.
Przygotowanie do służb mundurowych
W przypadku klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej podstawa programowa obejmuje fakultatywny dział umożliwiający zapoznanie z ćwiczeniami stosowanymi podczas rekrutacji do służb mundurowych. Dotyczy również innych zawodów, w których wymagana jest wysoka sprawność fizyczna. W szkołach ponadpodstawowych ten dział będzie obowiązkowy dla wszystkich uczniów.
Podstawa uwzględnia również edukację w terenie, wzmacnianie odporności psychofizycznej oraz kształtowanie prozdrowotnych i proekologicznych postaw uczniów. Obejmuje edukację dla zrównoważonego rozwoju, uwzględniającą działania na rzecz środowiska naturalnego i promującą formy aktywności fizycznej przyjaznej środowisku.
Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, iż przed nowym rokiem szkolnym na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej dostępny będzie komentarz metodyczny dla nauczycieli wychowania fizycznego. Dokument przedstawi cele i założenia nowej podstawy programowej.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.