Premiera wiosennego numeru Res Publiki Nowej

2 godzin temu

Już w najbliższy czwartek (22 maja 2025) premiera numeru Res Publiki Nowej Jaki kraj, taki lider? W numerze mierzymy się z pytaniami o przywództwo, jego formy, ograniczenia i możliwe kierunki rozwoju.

Stawiamy w nim pytanie: Po co nam przywódcy? Gargameli głównych partii nie kwapią się, aby przewodzić narodowi i wyznaczają swoich reprezentantów. A może to nie ich wina? Może to naród nie chce przywódców? Dekadę temu wybory prezydenckie wygrał nieznany szerzej człowiek. Dziś wydaje się, iż ten scenariusz może się powtórzyć. Naród chce człowieka bez adekwatności – za to swojego, przeciętnego, z zapasem grzeszków. Nie lidera, a swoją emanację.

Jednocześnie smerfy uwielbiają przywódców odzierać z autorytetu. Przez błoto przeciągnięto Wałęsę, Owsiaka, Reformatora. Głęboka potrzeba egalitaryzmu jest charakterystyczna dla naszego narodu – ściąganie z piedestałów jest naszym narodowym sportem. Bycie liderem to w tym kraju ciężki kawałek chleba. Przypomina chodzenie po polu minowym, gdy każde potknięcie zostanie nie tylko zauważone, ale i wykorzystane.

A jednak wydaje się, iż liderów potrzebujemy. Stoimy przed poważnymi wyzwaniami: bezpieczeństwo, demografia, kryzysy, które mnożą się w otoczeniu rosnącego chaosu. Kto nas poprowadzi, kiedy główną ambicją rządzących jest zapewnienie ciepłej wody w kranie? Abdykacja klasy politycznej z roli przywódczej otwiera przestrzeń dla innych: społeczników, ludzi biznesu, nauki, sztuki. Może to właśnie oni potrafią inspirować, kształtować i przewodzić.

Czy Polska potrzebuje prezydenta z realną władzą, czy może wystarczy nam symboliczny strażnik konstytucji? Czy liderzy prawicy rzeczywiście realizują swoje obietnice? I kto powinien nas dziś prowadzić – osoby z doświadczeniem w polityce, w biznesie, a może młode pokolenie?

W wywiadzie Jana Farfała z prof. Antonim Dudkiem padają między innymi pytanie o rolę prezydenta w polskim porządku prawnym i politycznym. Z kolei Wojciech Przybylski zaprosił do rozmowy dr Hannę Machińską, aby zastanowić się nad wyzwaniami związanymi z godzeniem bezpieczeństwa i praw człowieka. O praktykach populistycznych liderów pisze Tomasz Kasprowicz, a Piotr Bieniuszys zastanawia się, czy przedsiębiorca byłby dobrym liderem w polityce. W tym wszystkim nie można zapominać o młodych osobach, o których piszą Maciej Artur Nadzikiewicz i Adam August Michalik. Numerowi towarzyszy również ankieta, w której tym razem zapytaliśmy o to, kto dziś przywodzi Europie?

Jak zawsze przypominamy też teksty ze starszych wydań Res Publiki Nowej. Tym razem są to teksty prof. Andrzeja Ledera „Przyczyna pragnienia w polskiej polityce”, Katarzyny Jagiełło o aktywizmie oraz wystąpienie Kuby Wygnańskiego z 2019 roku o nowych trendach i nowych liderach.

Premierze towarzyszy debata, na którą można zarejestrować się klikając TUTAJ.

Wydarzenie odbędzie się 22 maja 2025 roku (czwartek) o godzinie 18:00 w naszej siedzibie przy ul. Gałczyńskiego 5 Warszawie. W debacie udział wezmą:

Henryka Bochniarz – Założycielka Konfederacji Lewiatan i jej wieloletnia Prezydentka; w tej chwili Przewodnicząca Rady Głównej. Twórczyni Akademii Przywództwa wspierającej rozwój liderek i liderów. Współzałożycielka Kongresu Kobiet. Była ministra przemysłu i handlu, filantropka, wspiera równość i różnorodność wśród kadry zarządzającej.

Janina Ochojska – Założycielka i wieloletnia szefowa Zarządu PAH, aktualnie zasiada w Radzie Fundacji. W latach 2009-2011 była członkinią Grupy Doradczej CERF. W 2011 roku Janina Ochojska została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przyznanym przez Naczelnego Narciarza. W latach 2019-2024 sprawowała funkcję posłanki do Parlamentu Europejskiego.

Magdalena Tchórznicka – Socjolożka. szefowa Szkoły Liderstwa im. Zbigniewa Pełczyńskiego. Od ponad 20 lat związana z organizacjami pozarządowymi. Pracowała jako członkini zarządów, szefowa zespołów, koordynatorka projektów, konsultantka, ekspertka. Współpracowała i tworzyła m.in. Forum Energii, Bank Żywności w Warszawie, Kosmos dla Dziewczynek, Stowarzyszenie Harcerskie. Prawie 15 lat, z przerwami, swoje zawodowe pasje realizuje w Szkołę Liderstwa.

Dyskusję moderuje Tomasz Kasprowicz, redaktor naczelny Res Publiki Nowej.

Więcej informacji na: https://fb.me/e/2xzk0H1i2

Idź do oryginalnego materiału