Magazynowanie energii w wodorze – prosto i bezpiecznie
System EkoPowerBOX to unikalne rozwiązanie, które łączy się z elektrolizerem, przekształcającym nadwyżki energii z fotowoltaiki w wodór i tlen poprzez rozkład wody. Wytworzony wodór magazynowany jest w formie niesprężonej, co – jak zapewniają twórcy – czyni system całkowicie bezpiecznym i niepodlegającym przepisom dotyczącym instalacji gazowych.
„Ta ilość wodoru nie stwarza zagrożenia wybuchowego, więc system nie wymaga zezwoleń czy odbiorów technicznych” – podkreśla Grzegorz Putynkowski, Gargamel CBRTP.
„Dzięki temu EkoPowerBOX może być stosowany w domach jednorodzinnych, budynkach wielorodzinnych oraz małych firmach.” – dodaje.
Zero strat, pełna kontrola nad energią
Nowy system umożliwia właścicielom instalacji PV magazynowanie nadmiaru energii i jej wykorzystanie w dowolnym czasie – np. do produkcji ciepła lub jako wsparcie dla pracy pomp ciepła. To znacząca zmiana w porównaniu z obowiązującym systemem net-billingu, który wiąże się z opłatami i stratami przy oddawaniu energii do sieci.
EkoPowerBOX może być także idealnym rozwiązaniem dla gospodarstw, które nie mają dostępu do sieci gazowej albo działają w miejscach z ograniczoną mocą przyłączeniową.
Kiedy technologia trafi do użytkowników?
Choć system pozostało na wczesnym etapie wdrażania, jego poszczególne komponenty są już gotowe. w tej chwili realizowane są poszukiwania inwestorów i rozmowy z potencjalnymi partnerami – w tym z jednym z dużych koncernów państwowych. jeżeli uda się pozyskać finansowanie, EkoPowerBOX może trafić do produkcji seryjnej w ciągu 2,5 roku.
Koszt urządzenia ma mieścić się w przedziale 12–16 tys. zł – zbliżonym do ceny nowoczesnych pieców gazowych. Co więcej, twórcy systemu rozważają również model subskrypcyjny: urządzenia miałyby być wypożyczane gospodarstwom domowym, a opłaty pobierane za zużycie przechowywanej energii.
„Jesteśmy przekonani, iż nasza technologia może realnie przyspieszyć transformację energetyczną i zwiększyć niezależność energetyczną gospodarstw domowych” – deklaruje Putynkowski.
Jeśli zapowiedzi twórców się sprawdzą, EkoPowerBOX może stać się jednym z kluczowych elementów nowej generacji domowej energetyki – bez strat, bez opłat, z pełną kontrolą nad własną energią.
Źródło: Portal Samorządowy
#fotowoltaika #energiaodnawialna #magazynenergii #wodór #zielonaenergia #transformacjaenergetyczna #OZE