Znamy cały nowy rząd Niemiec. SPD pokazała swoich ministrów

3 godzin temu
Socjaldemokratyczna SPD, koalicjant w przyszłym rządzie Friedricha Merza, przedstawiła swoich ministrów. Boris Pistorius pozostanie ministrem obrony.


Socjaldemokraci nominowali sześć kobiet i trzech mężczyzn na dziewięć stanowisk w przyszłym rządzie Niemiec. Wśród nich jest kilka nowych twarzy i jeden minister, który zachował swoje stanowisko.

Lars Klingbeil, lider partii SPD, został desygnowany na ministra finansów i wicekanclerza, co czyni go najważniejszym ministrem w rządzie Friedricha Merza. Żaden projekt przyszłego rządu nie może być realizowany bez jego wsparcia. 47-latek z Saksonii Dolnej jest z wykształcenia politologiem i socjologiem, od 2009 roku zasiada w Bundestagu.

Pistorius pozostaje ministrem obrony


Boris Pistorius jest jedynym ministrem SPD, który pozostał na stanowisku. Według wielu sondaży pochodzący także z Dolnej Saksonii polityk, jest przez cały czas najpopularniejszym politykiem w Niemczech. 65-latek ma trudne zadanie modernizacji Bundeswehry i uczynienia z niej armii zdolnej do obrony kraju. Ułatwi mu to reforma kotwicy budżetowej, zakładająca wyjęcie wydatków na obronność przekraczających 1 proc. PKB spod restrykcji wynikających z kotwicy budżetowej.


Nowa ministra pracy i spraw socjalnych Bärbel Bas dotąd była przewodniczącą Bundestagu. Jest jedną z niewielu posłanek z mandatem bezpośrednim. Od 2009 r. zawsze wygrywała bezpośrednio w swoim okręgu wyborczym w Duisburgu. Jej największym projektem w ministerstwie pracy będzie prawdopodobnie ponowna reforma zasiłku obywatelskiego.

Stanowiska dla polityków ze wschodu


Pochodzący z Turyngii Carsten Schneider, dotychczasowy pełnomocnik rządu Niemiec ds. landów wschodnich zostanie ministrem środowiska i ochrony klimatu. Nową pełnomocniczką ds. landów wschodnich będzie Elisabeth Kaiser, obecna parlamentarna sekretarz stanu w ministerstwie budownictwa. Natomiast 32-letnia Natalie Pawlik, urodzona w Rosji obecna pełnomocnik ds. niemieckich przesiedleńców i mniejszości narodowych, zostanie ministrą stanu i pełnomocniczką rządu ds. migracji, uchodźców i integracji.

Niespodzianką jest nominacja Reem Alabali-Radovan, która zostanie ministrą współpracy gospodarczej i rozwoju. 35-latka urodziła się w Moskwie, a jej rodzice pochodzą z Iraku. Rodzina wyemigrowała do Niemiec, gdy Reem Alabali-Radovan miała sześć lat. Polityczka sprawowała dotąd funkcję pełnomocniczki ds. migracji, uchodźców i integracji.

Z kolei Stefanie Hubig z Nadrenii-Palatynatu była jedną z faworytek do objęcia ministerstwa sprawiedliwości i jak się okazało, otrzyma tę tekę. 56-letnia Hubig jest zaznajomiona z tym resortem, ponieważ pracowała tam już jako sekretarz stanu.

Od start-upu do ministerstwa


Nowa ministra mieszkalnictwa, rozwoju miast i budownictwa Verena Hubertz, podobnie jak Alabali-Radovan, ma za sobą błyskawiczną karierę w SPD. Posłanka z Trewiru zasiada w Bundestagu dopiero od 2021 roku. 37-latka była już wiceprzewodniczącą klubu poselskiego SPD w Bundestagu. Wcześniej była założycielką start-upu kulinarnego Kitchen Stories.

Chrześcijańscy demokraci z CDU i bawarskiej CSU przedstawili swoich ministrów już w ubiegłym tygodniu. Tym samym znani są wszyscy członkowie rządu Friedricha Merza. We wtorek, 6 maja, Bundestag zbierze się, by wybrać nowego kanclerza. Lider CDU Friedrich Merz potrzebuje do tego tzw. większości kanclerskiej w pierwszym głosowaniu – tj. większości wszystkich członków Bundestagu. Próg ten wynosi 316 głosów.

(AFP, ARD/stef) Opracowanie: Monika Stefanek


Idź do oryginalnego materiału