Do tej pory 800 plus (wcześniej 500 plus) otrzymywało każde niepełnoletnie dziecko bez względu na dochody rodziców. Jednak już 1 czerwca 2025 roku to się zmieni. Od tego dnia wejdzie w życie realizacja obowiązku szkolnego (nauki) w polskiej placówce dla starszych dzieci. Choć są też dwa wyjątki. Kogo konkretnie dotyczą? Wyjaśniamy.
REKLAMA
Zobacz wideo 800 plus na dziecko - dużo czy mało?
Od 1 czerwca wchodzą w życie zmiany w 800 plus. Ograniczą liczbę beneficjentów
Wspomnieliśmy powyżej, iż od 1 czerwca 2025 r. wejdzie w życie konieczność realizacji obowiązku szkolnego (nauki) w polskiej placówce dla dzieci, które pobierają 800 plus. Dotyczy to trzech grup uczniów:
sześciolatków, realizujących roczne przygotowanie przedszkolne w zerówce,
dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej,
młodzieży uczącej się w szkołach ponadpodstawowych.
Trzeba jednak pamiętać, iż są od tej reguły dwa wyjątki. Są to: maluchy zbyt małe na realizację obowiązku szkolnego oraz uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Mimo to nowy obowiązek może pozbawić środków z 800 plus choćby kilkadziesiąt tysięcy dzieci, zwłaszcza tych z Ukrainy.
800 plus w 2025 roku. O tym rodzice wszystkich szkrabów muszą cały czas pamiętać
31 maja kończy się obecny okres świadczeniowy, a zaczyna nowy, na lata 2025/2026. Dlatego ZUS przypomina o jak najszybszym złożeniu wniosków o przyznanie 800 plus. Inaczej można stracić ciągłość wypłat świadczenia i ewentualnie wyrównanie. Przy czym trzeba mieć na uwadze, iż w tej chwili wnioski o 800 plus można składać wyłącznie drogą elektroniczną na jeden z poniższych sposobów:
poprzez platformę PUE ZUS,
w aplikacji mobilnej mZUS,
na portalu Emp@tia,
w bankowości elektronicznej.