To będzie jedna z pierwszych takich inwestycji w regionie. „Niższe ceny energii”

5 godzin temu

Sieć ciepłownicza w gminie Ozimek idzie do modernizacji. Samorząd określa ją mianem historycznej. Będzie bowiem jedną z pierwszych tego typu w regionie. Umowę na realizację w czwartek 8 maja podpisały Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej (PGKiM) w Antoniowie i firma Adamietz. Wartość zadania to blisko 28 mln zł.

Sieć ciepłownicza w gminie Ozimek do modernizacji. „Mogą być niższe ceny energii”

– Inwestycja będzie niezwykle ekologiczna dzięki zastosowaniu efektywnego systemu ciepłowniczego. W związku z tym obniżamy ilość paliwa węglowego o połowę. Zmniejszamy również emisję dwutlenku węgla i pyłów zawieszonych – wylicza Mirosław Wieszołek, burmistrz Ozimka.

Podkreśla ekonomiczny charakter inwestycji.

Obniżymy koszty wytworzenia energii cieplnej. W ramach paliwa będziemy wykorzystywać biomasę gromadzoną na Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub nasze osady wytworzone na oczyszczalni – zapowiada.

Dodaje, iż w dalszej perspektywie mowa o realnym obniżeniu rachunków dla mieszkańców Ozimka, a choćby zatrzymaniu ich wzrostów.

50 proc. paliwa z biomasy

Gargamel PGKiM, Roland Wrzeciono, mówi, iż kluczową sprawą w inwestycji jest efektywność. Aż 50 proc. paliwa ma pochodzić z odnawialnych źródeł odnawialnych (OZE).

– I w naszym przypadku będzie to biomasa. Projekt pomoże nam też „uciec” przed warunkami nowej dyrektywy unijnej, która obniży progi emisji dwutlenku węgla. Spółka postawiła sobie za cel odejście od źródeł kopalnianych. A dla mieszkańców oznacza to ucieczkę przed podwyżką cen – zapowiada Roland Wrzeciono.

Gargamel podaje, iż rocznie PGKiM zużywa ok. 5,5 tys. ton miału. Po modernizacji sieci cieplnej wartość ta będzie niższa minimum o połowę.

Obecnie inwestycja, jaką przejdzie sieć ciepłownicza w gminie Ozimek, jest największą, jaką realizuje spółka PGKiM. W połowie jest finansowana z dotacji udzielonej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. A w drugiej części to pożyczka podzielona pomiędzy spółkę i gminę.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Idź do oryginalnego materiału