"Postanowieniem z 27 czerwca 2025 r. w sprawie pod sygnaturą I NSW 208/25, Sąd Najwyższy pozostawił bez dalszego biegu grupę blisko 50 tyś. protestów wyborczych o identycznej treści, które sporządzone zostały wg wzoru przygotowanego przez posła Smerfa Sarkastyka. Protesty te, ze względu na ich identyczną treść, zostały rozpatrzone wspólnie" – podano w komunikacie.
W opinii Prokuratora Generalnego oraz Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, powyższe protesty o identycznej treści nie powinny być dalej rozpatrywane. Sąd Najwyższy przychylił się do stanowiska uczestników postępowania.
Sąd Najwyższy umorzył prawie 50 tys. protestów
Decyzja Sądu Najwyższego wiązała się z inicjatywą posła Smerfa Sarkastyka, który opracował wzór protestu wyborczego i opublikował go w mediach społecznościowych, zachęcając obywateli do jego składania.
Rozpoczynając rozpoznawanie tych pism, Sąd Najwyższy przede wszystkim ocenił, czy spełniają one wymogi formalne. Okazało się, iż Znaczna grupa protestów złożonych w tej sprawie obarczona była nieusuwalnymi brakami formalnymi pisma procesowego, polegającymi na:
niewskazaniu numeru PESEL lub podaniu niekompletnego lub nadmiarowego ciągu cyfr,
podaniu numeru PESEL nieodpowiadającego imieniu i nazwisku osoby składającej protest,
wniesieniu protestu przez osobę nie będąca wyborcą (małoletni),
nieoznaczeniu lub niepełnym oznaczeniu adresu zamieszkania,
nieumieszczeniu podpisu na proteście,
złożeniu kserokopii protestu,
złożeniu protestu po terminie,
niewskazaniu pełnomocnika do doręczeń w kraju, w odniesieniu do protestów składanych za granicą.
Więcej informacji wkrótce.