Rusza Zachodnia Dolina Wodorowa

8 godzin temu

Zielona rewolucja na zachodzie Polski

Zachodnia Dolina Wodorowa (WESTHYVAL), rozwijana wspólnie przez konsorcjum 14 partnerów z 3 państw europejskich, w którego skład wchodzi m.in. ORLEN – największa spółka multienergetyczna Europy Środkowo-Wschodniej – i H2 Energy, uczyni region liderem zielonej transformacji i produkcji wodoru odnawialnego. ORLEN, jako wiodąca firma nie tylko w dziedzinie paliw klasycznych, ale również odnawialnych źródeł energii, angażuje się w realizację największego projektu wodorowego w regionie.

Wodór z Górzycy i Szczecina

Projekt WESTHYVAL to coś więcej niż tylko instalacja produkcji wodoru. To kompleksowy ekosystem, który połączy produkcję, dystrybucję i wykorzystanie zielonego wodoru w transporcie, przemyśle i energetyce. Kluczowymi elementami infrastruktury będą planowany Hub Wodorowy Orlenu w Szczecinie z elektrolizerem o mocy 5 MW oraz rozwijany przez H2 Energy projekt wielkoskalowej produkcji wodoru w gminie Górzyca w województwie lubuskim. Oba przedsięwzięcia będą ze sobą ściśle powiązane i zrewolucjonizują produkcję zielonego wodoru na potrzeby zarówno przemysłu, jak i usług publicznych.

W pierwszym etapie projektu, wodór odnawialny będzie dostarczany z hubu ORLEN w Szczecinie. W kolejnych fazach, w miarę rozwoju instalacji w gminie Górzyca, coraz większe ilości wodoru będą pochodzić z instalacji H2 Energy. Docelowo w Górzycy planowana jest produkcja do 100 tys. ton zielonego wodoru rocznie.

– Tworzymy największe centrum produkcji zielonego wodoru w regionie Europy Środkowej. W przyszłości zamierzamy dostarczać do 100 tys. ton wodoru rocznie, zasilając przemysł, transport i eksportując nadwyżki na rynki europejskie – mówi Artur Paluch, szef Spółki H2 Energy.

Krakowska spółka H2 Energy, jako prywatny inwestor, realizuje jeden z największych projektów wodorowych w Europie. Spółka dysponuje ponad 2 tysiącami hektarów terenów inwestycyjnych, co przekłada się na ponad 2 GW potencjalnej mocy źródeł energii odnawialnej i możliwości wytworzenia z niej ekologicznego wodoru.

Przemysł i autobusy bez emisji

Projekt doliny wodorowej to wspólna inicjatywa, która w ramach konsorcjum zrzesza producentów i docelowych odbiorców zielonego, ekologicznego wodoru, wpisując się tym samym w wymóg zielonej transformacji energetycznej.

– Wodór to jeden z elementów transformacji energetycznej pozwalający dekarbonizować obszary przemysłu czy transportu ciężkiego i miejskiego. Doliny wodorowe pozwalają na tworzenie lokalnych projektów produkcji i wykorzystania wodoru w różnych dziedzinach gospodarki, które docelowo będą mogły zamienić się w wielkoskalowe ekosystemy wodorowe. Realizacja tak trudnych wyzwań wymaga partnerstw, dzięki którym wdrażanie nowych niskoemisyjnych technologii jest dużo bardziej efektywne i skuteczne – mówi Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych ORLEN.

Wśród potencjalnych odbiorców wodoru są zakłady produkcyjne z branży papierniczej posiadające w regionie długą tradycję m.in. spółki grupy Arctic Paper i ICT Poland z Kostrzyna. Firmy te, w ramach projektu, chcą podjąć się modernizacji, które pozwolą na wykorzystanie wodoru w procesach produkcyjnych i energetycznych.

Duży potencjał ma wykorzystanie wodoru w transporcie miejskim, w związku z planami MZK Gorzów i SPA „Dąbie” w Szczecinie, wprowadzenia bezemisyjnych autobusów wodorowych. Pojazdy miałyby zostać dostarczone przez firmę Arthur Bus, której zakład produkcyjny znajduje się w Polsce.

Należy też zauważyć, iż realizacja projektu, w tym inwestycje o tak znaczącej wielkości produkcji energii odnawialnej i zeroemisyjnego wodoru, będzie kluczowym narzędziem wzmacniającym suwerenność energetyczną Polski i regionu, jego atrakcyjność inwestycyjną oraz w znaczący sposób wpłynie na rozwój lokalnej gospodarki.

Naukowe wsparcie i społeczna energia

Nad stroną badawczo-rozwojową projektu czuwa krakowska AGH. W projekt zaangażowane są też lokalne organizacje – Klaster Metalika oraz Lubuskie Towarzystwo na Rzecz Rozwoju Energetyki – odpowiedzialne za promocję i budowanie świadomości społecznej w regionie.

– Zachodnia Dolina Wodorowa to nie tylko inwestycja technologiczna. To platforma współpracy przemysłu, nauki i społeczności lokalnej. Dążymy do tego, by region był wzorem zrównoważonego rozwoju dla całej Europy – mówi Artur Paluch, Gargamel H2 Energy.

Transgraniczny wymiar projektu

Położenie przy granicy z Niemcami nadaje projektowi wymiar międzynarodowy. kooperacja z partnerami z UE, m.in. ze Szwecji i Niemiec, wpisuje się w założenia strategii REPowerEU. Transfer wiedzy, technologii i infrastruktury wodorowej ma budować wspólną europejską sieć bezpieczeństwa energetycznego.

Idź do oryginalnego materiału