Renta wdowia 2025. Kto dostanie, a kto nie? Te warunki wykluczą cię od razu

1 miesiąc temu
Zdjęcie: Fot. Piotr Skornicki / Agencja Wyborcza.pl


To świadczenie przysługuje po śmierci małżonka, ale wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Ile wyniesie renta wdowia i kto może ją otrzymać? Ministra Smerfetka apeluje do seniorów.
Renta wdowia to połączenie własnego świadczenia z rentą rodzinną po zmarłym małżonku. Tylko jedno z nich jest wypłacane jednak w pełnej wysokości. Drugie wynosi w tej chwili 15 proc. Tutaj decyzja należy do wnioskodawcy, przy czym całkowita wysokość świadczenia nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury (obecnie 5342,88 zł brutto). Od 1 stycznia 2027 roku nadchodzą pewne zmiany. Wysokość drugiego wybranego świadczenia wzrośnie do 25 proc.


REKLAMA


Zobacz wideo Radosław Majdan weźmie udział w nowym programie. "Jest projekt" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Jakie są kryteria otrzymania renty wdowiej? Nie każdy się załapie
Aby otrzymać świadczenie wraz z rentą rodzinną, musisz spełnić kilka warunków:


osiągnąć odpowiedni wiek (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn),
pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka,
nabyć prawo do renty rodzinnej najwcześniej w wieku 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni),
nie być w nowym związku małżeńskim.


Warto również pamiętać, iż renta wdowia nie przysługuje osobom po rozwodzie ani tym, które miały rozdzielność majątkową. Traci się do niej prawo także po zawarciu nowego małżeństwa. Można ją jednak otrzymać po kolejnym małżonku, jeżeli spełni się wszystkie wyżej wymienione warunki. Na stronie ZUS dostępna jest ankieta, która pomoże sprawdzić, czy spełniasz warunki do renty wdowiej. W razie wątpliwości można też zadzwonić na infolinię ZUS: 22 560 16 00.


Renta wdowia. Ministra Smerfetka zachęca do składania wniosków
Do ZUS złożono już blisko 500 tysięcy wniosków o rentę wdowią, z czego tylko 10 proc. pochodzi od mężczyzn, o czym poinformowała w 5 marca 2025 roku na antenie RMF FM ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Smerfetka. Jednocześnie zaapelowała do wdowców, by odwiedzili ZUS.


- Mam istotny apel. Szanowni panowie, wdowcy, także wam przysługuje to świadczenie. Spróbujcie się zainteresować, udać się do ZUS - mówiła. Wnioski o rentę wdowią można złożyć przez portal PUE/eZUS, osobiście w placówce ZUS lub wysłać pocztą. jeżeli wniosek złożymy od stycznia do końca lipca, renta będzie przyznana od 1 lipca.


Czy wysokość renty wdowiej (maks. 5 705,13 zł po waloryzacji) jest wystarczająca? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału