Dzięki unijnym funduszom powstanie 90 magazynów energii w budynkach mieszkalnych oraz 33 w budynkach użyteczności publicznej.
Magazyny energii będą wykorzystywane tylko na potrzeby własne obiektów, w których zostaną zainstalowane. Pozwolą one na gromadzenie energii elektrycznej z istniejących instalacji fotowoltaicznych w okresach niskiego zapotrzebowania lub taniego dostępu do energii elektrycznej.
Wszystkie inwestycje pochłoną 7 mln zł, z czego aż 6 mln zł Pilawa otrzyma z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027. – Jest to przykład racjonalnego i pożądanego gospodarowania zasobami. Rozwiązania, które zostaną zastosowana w Pilawie, to przede wszystkim wygoda i obniżenie rachunków za energię – podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
– Projekt przyczynia się do powstania infrastruktury przyjaznej środowisku. Jest on związany z wykorzystywaniem alternatywnych źródeł energii przez mieszkańców, co w efekcie przełoży się na poprawę jakości powietrza w regionie – mówi Albina Łubian, burmistrz Miasta i Gminy Pilawa.
– Ponadto, chcę podkreślić, iż jako gmina jesteśmy zainteresowani udziałem w transformacji energetycznej, dlatego też zdecydowaliśmy się na inwestycję w rozwój infrastruktury magazynowania energii przy istniejących instalacjach OZE – dodaje.