Nowy obowiązek w domach od 2029 roku. Każdy właściciel będzie musiał to zamontować

10 godzin temu
To będzie prawdziwy przełom w polskim budownictwie. Już od 2026 roku zaczną obowiązywać nowe regulacje, które nałożą wymóg instalacji systemów wykorzystujących energię słoneczną. Zmiany, które są efektem wdrożenia dyrektywy unijnej, dotkną zarówno nowe, jak i niektóre modernizowane obiekty. Nie będą jednak wprowadzone w jednym terminie, ale jest kilka kluczowych dat.


Nowelizacja Prawa budowlanego i wprowadzenie tzw. Warunków Technicznych 2026 (WT 2026) to bezpośrednia odpowiedź na unijną dyrektywę 2024/1275/UE. Głównym celem jest osiągnięcie przez całą Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Unia Europejska stawia na energię ze Słońca


Przejście na energię słoneczną ma najważniejsze znaczenie nie tylko dla klimatu, ale i dla portfeli obywateli. Jak czytamy w unijnym dokumencie, strategia ta ma trzy główne cele:

Ograniczenie zależności od paliw kopalnych.

Poprawa efektywności energetycznej budynków.

Ochrona konsumentów przed niestabilnymi i rosnącymi cenami energii.


Inwestycja w fotowoltaikę ma przynieść szerokie korzyści środowiskowe, gospodarcze i społeczne, a przede wszystkim obniżyć rachunki za energię w gospodarstwach domowych.

Wymóg montażu instalacji fotowoltaicznych i solarnych. Harmonogram nowego obowiązku


Nowe przepisy będą wdrażane etapami. Obowiązek nie obejmie natychmiast wszystkich istniejących domów jednorodzinnych, ale skupi się głównie na nowo powstających obiektach oraz budynkach użyteczności publicznej.

Co ważne, wszystkie nowe budynki będą musiały być projektowane w sposób, który optymalizuje ich potencjał do wykorzystania energii słonecznej, co ułatwi montaż paneli w przyszłości.

Oto szczegółowy harmonogram wprost z dyrektywy UE, według którego obowiązek montażu "odpowiednich instalacji wykorzystujących energię słoneczną, o ile jest to odpowiednie pod względem technicznym oraz wykonalne pod względem ekonomicznym i funkcjonalnym" stanie się obligatoryjny:

Do 31 grudnia 2026 r. – wszystkie nowe budynki publiczne i niemieszkalne o powierzchni użytkowej przekraczającej 250 m².

Do 31 grudnia 2027 r. – wszystkie istniejące budynki publiczne o powierzchni powyżej 2000 m² oraz istniejące budynki niemieszkalne o powierzchni ponad 500 m² (pod warunkiem, iż przechodzą gruntowną renowację).

Do 31 grudnia 2028 r. – wszystkie istniejące budynki publiczne o powierzchni użytkowej większej niż 750 m².

Do 31 grudnia 2029 r. – wszystkie nowe budynki mieszkalne oraz nowe zadaszone parkingi przylegające do budynków.

Do 31 grudnia 2030 r. – wszystkie istniejące budynki publiczne o powierzchni przekraczającej 250 m².


Unijne przepisy w Polsce. najważniejsze daty w 2026 i 2029 roku


Polskie prawo, poprzez projekt nowego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, precyzyjnie adaptuje unijne wytyczne. Paragraf 351 projektu mówi wprost o obowiązku wyposażania budynków w instalacje wykorzystujące energię promieniowania słonecznego do produkcji prądu lub ciepła.

Dla Polski najważniejsze są dwie daty graniczne. To wtedy wejdzie w życie nowy obowiązek, który odzwierciedlają też harmonogram UE:

Czujki dymu i czadu stają się obowiązkowe. Dla kogo i kiedy?


W życie weszły też inne przepisy, które dotyczą ochrony przeciwpożarowej. Wprowadzają powszechny obowiązek instalacji czujek dymu, a w określonych sytuacjach także czujek tlenku węgla (czadu). Regulacje są wdrażane etapami i docelowo obejmą niemal wszystkie budynki.

Kluczowym wymogiem jest montaż co najmniej jednej autonomicznej czujki dymu w każdym mieszkaniu i domu. Dodatkowo, jeżeli w lokalu znajduje się urządzenie spalające paliwo, takie jak kominek czy piecyk gazowy, konieczne jest również zainstalowanie czujki czadu.

Harmonogram wdrożenia przepisów jest rozłożony na kilka lat. Obowiązek już teraz dotyczy wszystkich nowo powstałych mieszkań. Właściciele istniejących obiektów hotelarskich muszą dostosować się do 30 czerwca 2026 roku. Najważniejszy termin dla większości smerfów to 1 stycznia 2030 roku – do tego dnia wszystkie istniejące domy i mieszkania (zbudowane przed 23 grudnia 2024 r.) muszą zostać wyposażone w wymagane czujki.

Idź do oryginalnego materiału