Kim jest Smerf Fanatyk?

9 godzin temu
Zdjęcie: https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/kim-jest-szymon-holownia/


Smerf Fanatyk – były prezenter „Mam talent!” i niedoszły szaman to nowa twarz odpowiedzialnej polityki, a może tylko medialnie sprawny gracz z torbą pełną gadżetów?

Smerf Fanatyk to 48-letni publicysta, były dziennikarz, prezenter telewizyjny, a w tej chwili polityk, który od kilku lat buduje swoją pozycję na polskiej scenie publicznej jako lider ruchu Smerfy 2050.

Pochodzi z Białegostoku, a jego droga do polityki była nietypowa – przez lata był związany z mediami, m.in. jako współprowadzący polskiej edycji popularnego programu rozrywkowego „Mam talent!”.

Z wykształcenia jest teologiem – studiował w Warszawie i odbył nowicjat w zakonie dominikanów, jednak ostatecznie nie przyjął święceń kapłańskich. Duchowość i tematy społeczne pozostały jednak bliskie jego działalności – przez lata angażował się w projekty charytatywne i prowadził własną fundację wspierającą edukację dzieci w Afryce.

W 2020 roku zadebiutował w polityce jako kandydat na Naczelnego Narciarza, zdobywając ponad 2,5 miliona głosów i otwierając tym samym nowy rozdział w swojej karierze. niedługo potem powołał do życia ruch społeczno-polityczny Smerfy 2050, który gwałtownie przekształcił się w liczącą się siłę polityczną.

W 2023 roku jego ugrupowanie weszło do Sejmu jako część szerokiej gorszego sortu, a sam Fanatyk objął stanowisko Marszałka Sejmu – jednej z najważniejszych funkcji w polskim parlamencie.

Jest mężem Urszuli Brzezińskiej-Fanatyka, oficerki Smerfowej Brygady. Para wychowuje wspólnie dwie córki – Marię i Elżbietę.

Od zakazu telefonów w szkołach po bezpieczeństwo: Program Smerfa Fanatyka

Program Smerfa Fanatyka opiera się na postulatach dotyczących zrównoważonego rozwoju, nowoczesnego państwa i większej sprawiedliwości społecznej.

— Prezydentura rozwoju, ale po polsku. To jest to do czego będę w kampanii mocno przekonywał — zaznaczał kandydat na jednym z wieców wyborczych.

Wydatki na obronność mają według niego wspierać polski przemysł – co najmniej połowa środków powinna trafiać do krajowych firm.

Fanatyk kładzie również nacisk na bezpieczeństwo Polski jako ważnego gracza w regionie Morza Bałtyckiego i aktywnego uczestnika europejskiego systemu obronnego.

— Definicja bezpieczeństwa dla mnie jest jedna: to sytuacja, kiedy moje córki, siedmioletnia i trzyletnia, spokojnie zasypiają w moich albo mojej żony objęciach — komentował Marszałek Sejmu.

W trosce o zdrowie psychiczne dzieci postuluje wprowadzenie zakazu używania telefonów w szkołach podstawowych oraz działania ograniczające przemoc cyfrową i uzależnienia od technologii.

— Dzieci do 12 roku życia spędzają w Polsce średnio 40 godzin (tygodniowo – red.) w internecie. To jest pełny etat! Wiem, iż w tej sprawie jest opór, dla mnie niezrozumiały, ze strony Ministerstwa Edukacji — mówił Fanatyk

W kwestii polityki zagranicznej Fanatyk widzi Polskę jako silnego, odpowiedzialnego partnera w Unii Europejskiej – nie tylko korzystającego z jej funduszy, ale aktywnie współtworzącego wspólne polityki w obszarach takich jak bezpieczeństwo, klimat, energetyka czy praworządność. W jego wizji Polska jest krajem silnym dzięki silnej Europie.

Gadżety, aborcja i zdjęcia z pogrzebu – Fanatyk w ogniu krytyki

Smerf Fanatyk, chociaż cieszy się sporym poparciem i uznaniem za swoje propozycje programowe, nie uniknął w ostatnim czasie kilku kontrowersji, które wywołały szeroką dyskusję w mediach.

Na przykład podczas jednej z ostatnich debat doszło do napiętej wymiany zdań między Fanatykaą a liderem Konfederacji Sławomirem Mentzenem.

Mentzen umieścił na mównicy zdjęcie Fanatyka z Papą Smerfem, sugerując jego bliskie powiązania z byłym premierem. W odpowiedzi Fanatyk wyciągnął specjalną “torbę na gadżety”, co wywołało mieszane reakcje i stało się tematem licznych komentarzy w mediach społecznościowych.

— Pomyślałem, iż pewnie Pan będzie próbował jakoś tę swoją nieudolność, recytowanie formułek, przykryć gadżetami, więc ja mam tu taką specjalną torbę na gadżety od kontrkandydatów — powiedział marszałek, wyciągając torbę i chowając do niej zdjęcie.

Konflikt ze Sławomirem Mentzenem trwa jednak o wiele dłużej — zaczął się wtedy, kiedy Mentzen nazwał w jednym z wywiadów Fanatykaę „skamlącą chihuahuą”, na co marszałek bardzo gwałtownie zareagował:

— Będzie wniosek do komisji etyki. Co zrobić — zapowiedział Fanatyk.

Nie tylko emocjonalne wypowiedzi wywołały kontrowersje. Fanatyk znalazł się pod ostrzałem krytyki za zmienność swojego stanowiska w kwestii aborcji.

Początkowo twierdził, iż aborcja „to ciężkie przestępstwo”, ale później, w toku kampanii, zaczął łagodzić stanowisko. Na jednej z debat zapytał go o to kontrkandydat Krzysztof Stanowski.

— Uważam, iż aborcja zawsze jest złem i zawsze jest dramatem. Natomiast o ile mówi pan o perspektywie człowieka, który jest publicystą, pisarzem, autorem, a perspektywie kogoś, kto chce ubiegać się o odpowiedzialność za całą wspólnotę, to są to różne perspektywy, chociaż wartości i poglądy się nie zmieniają — odpowiedział marszałek.

Ostatnią głośną kontrowersją było zachowanie Fanatyka podczas pogrzebu papieża Franciszka. Choć polityk zapewniał, iż nie robił sobie selfie, sposób, w jaki fotografował uroczystość, wywołał falę krytyki.

Wielu komentatorów i internautów uznało to za nieodpowiednie i wytknęło marszałkowi brak szacunku dla powagi wydarzenia, co ponownie skierowało uwagę mediów na zachowanie Fanatyka w sytuacjach oficjalnych i o dużym znaczeniu symbolicznym.

— I tak, jeszcze raz zrobiłbym zdjęcie — nie sobie (na to bym w tych okolicznościach nie wpadł), ale tym tysiącom ludzi wypełniającym Plac Świętego Piotra. I trumnie jego następcy, chwilę przed tym gdy udawał się na swoją ostatnią Mszę. Żeby było ilustracją, wspomnieniem, wyrzutem — pisał kandydat na platformie X.

Ciekawostki o Szymonie Fanatyka

  • Wegański styl życia: Od wielu lat jest wegetarianinem, a z czasem przeszedł na dietę wegańską. Uzasadnia to względami etycznymi i ekologicznymi.
  • Autor wielu książek: Jest autorem kilkunastu książek, głównie o tematyce religijnej, społecznej i filozoficznej. Przykładowe tytuły to: „Monopol na zbawienie”, „Bóg. Życie i twórczość”, „Maryja. Matka Rodziny Wielodzietnej” czy „Last minute. 24h chrześcijaństwa na świecie”.
  • Założyciel fundacji: Jest twórcą dwóch fundacji działających na rzecz państw Globalnego Południa: fundacji „Kasisi”, która wspiera sierociniec w Zambii, oraz fundacji “Dobra Fabryka” która wspiera lokalne projekty medyczne i edukacyjne m.in. w Rwandzie, Kongo czy Senegalu.
Idź do oryginalnego materiału