
LESKO / PODKARPACIE. W dniach 14–15 maja br. w Nadleśnictwie Lesko odbyła się terenowa lustracja drzewostanów jodłowych porażonych przez jemiołę pospolitą jodłową (Viscum album ssp. abietis). W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Zespołu Ochrony Lasu w Krakowie oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
Pierwszego dnia zorganizowano część teoretyczną w siedzibie nadleśnictwa, gdzie omówiono aktualny stan zdrowotny jodły oraz znaczenie zróżnicowanych siedlisk regionu. Następnie uczestnicy udali się do Leśnictw Czarny Dział i Zahutyń na wizję lokalną. Drugiego dnia całość działań przeniesiono w teren – do Leśnictwa Gruszka.
Podczas lustracji dokonano próbnych ścięć jodeł, aby ocenić stopień porażenia jemiołą nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz pnia. Okazało się, iż zewnętrzne objawy nie zawsze oddają skalę problemu – wnętrza wielu drzew były mocno uszkodzone przez pasożyta.
Jemioła pospolita jodłowa to półpasożyt, który prowadzi do osłabienia i zamierania drzew. Jej masowe występowanie to nie tylko problem fitosanitarny – to także efekt długotrwałej suszy i zmian klimatycznych. Dlatego też inwazja jemioły postrzegana jest jako wskaźnik pogarszającego się stanu środowiska.
Leśnicy podkreślają, iż tego typu działania są najważniejsze dla ochrony i przyszłości lasów w regionie.
Nadleśnictwo Lesko, Lasy Państwowe / fb