Jak działa domowy magazyn energii z fotowoltaiki? Polski producent pokazuje przyszłość

4 tygodni temu

Firma SUNEX, polski producent rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii (OZE), opracowała nowoczesny system do długoterminowego magazynowania energii w warunkach domowych i w małym przemyśle. Rozwiązanie opiera się na technologii wodorowej i pozwala na gromadzenie nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne, a następnie jej wykorzystanie, np. zimą – do zasilania pompy ciepła.

Jak działa nowy system SUNEX?


Energia elektryczna produkowana latem przez instalacje fotowoltaiczne zasila elektrolizer, który przekształca ją w wodór. Następnie wodór jest bezpiecznie magazynowany w specjalnych, kompozytowych zbiornikach umieszczonych na zewnątrz budynku. Gdy zimą pojawia się zapotrzebowanie na energię, ogniwo paliwowe przekształca zgromadzony wodór z powrotem w energię elektryczną, zasilając system grzewczy.


Nasze rozwiązanie rozwiązuje problem sezonowości w produkcji energii z OZE. W budynkach z fotowoltaiką i pompą ciepła najwięcej energii produkuje się latem, a największe zapotrzebowanie występuje zimą. Dzięki magazynowaniu wodoru umożliwiamy pełne wykorzystanie zielonej energii, bez konieczności oddawania nadwyżek do sieci – mówi Romuald Kalyciok, szef SUNEX.

Firma chce wyznaczyć standardy na europejskim rynku OZE


System będzie dostępny w sprzedaży na przełomie 2025 i 2026 roku. Cena instalacji ma wynosić kilkadziesiąt tysięcy euro. Przedsiębiorstwo kieruje swój produkt głównie na rynki zagraniczne, zwłaszcza do Niemiec i Austrii, gdzie posiada już swoje spółki zależne.


Rozwiązanie ma znaleźć zastosowanie nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w małych przedsiębiorstwach, np. w przemyśle lekkim czy logistyce. Przykładem może być zasilanie wózków widłowych wodorem.


SUNEX dodaje, iż technologia jest bezpieczna. Stosowane zbiorniki zapewniają dużą szczelność, a cały system wyposażono w zawory bezpieczeństwa i systemy monitoringu.




Czytaj także:



  • OZE ciągną ceny energii w dół. Marzec z wyraźnym spadkiem

  • Transformacja energetyczna w praktyce: dwie ciepłownie odejdą od węgla jeszcze w tym roku

  • Systemy HVAC wspierają zieloną transformację. Efektywność energetyczna nabiera tempa

  • Klimat zmienia nieruchomości komercyjne. Przed inwestorami stoją nowe wyzwania

Idź do oryginalnego materiału