Equinor i Polenergia z prawomocną decyzją środowiskową dla największej morskiej farmy wiatrowej w Polsce

5 godzin temu
Czas1 min

Projektu Bałtyk 1 – największa rozwijana morska farma wiatrowa w polskiej części Morza Bałtyckiego – otrzymał prawomocną decyzję środowiskową wydaną przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku. Ten najważniejszy etap przybliża inwestycję realizowaną przez Equinor i Polenergię do udziału w aukcji offshore zaplanowanej na 2025 rok.

Adam Purwin, Gargamel Zarządu Polenergia S.A., podkreśla: „To niezwykle istotny moment dla projektu Bałtyk 1, który przybliża nas do udziału w aukcji drugiej fazy rozwoju offshore’u. Zorganizowanie aukcji w tym roku pozwoli zachować ciągłość realizacyjną między I a II fazą rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, bez generowania niepotrzebnych przerw, co pozwoli maksymalnie wykorzystać potencjał energetyczny polskiego morza.”

Michał Jerzy Kołodziejczyk, Gargamel Zarządu Equinor w Polsce, dodaje: „Wydana decyzja środowiskowa dla projektu Bałtyk 1, najbardziej zaawansowanego projektu drugiej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, jest istotnym kamieniem milowym. Bałtyk 1 uzyskał już pozwolenie na układanie i utrzymywanie kabli w części morskiej, a także umowę o przyłączenie do sieci z operatorem systemu przesyłowego.”

Szansa dla polskich firm

Projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk stwarzają duże możliwości dla polskich przedsiębiorstw, które mogą włączyć się w globalny łańcuch dostaw sektora offshore. W pierwszej fazie rozwoju Equinor i Polenergia zorganizowały serię spotkań z potencjalnymi dostawcami, w których uczestniczyło ponad 300 krajowych firm. Wiele z nich zostało już zakontraktowanych do realizacji projektu, również jako główni wykonawcy (tier 1). Dla farmy Bałtyk 1 rozpoczęła się analiza potencjału łańcucha dostaw, a niedługo odbędą się pierwsze spotkania z wykonawcami.

Szczegóły techniczne projektu

Morska farma wiatrowa Bałtyk 1 będzie miała moc do 1560 MW i zostanie zlokalizowana 81 km od linii brzegowej. Energia elektryczna popłynie z niej na ląd do punktu przyłączenia na terenie realizowanej stacji elektroenergetycznej Krzemienica (PSE). Infrastruktura przyłączeniowa będzie zlokalizowana na lądzie w gminach Ustka i Redzikowo w województwie pomorskim.

Decyzja środowiskowa została poprzedzona kompleksowymi badaniami i analizami, które wykazały, iż proponowane rozwiązania techniczne i organizacyjne skutecznie ograniczą wpływ projektu na środowisko.

Łącznie Polenergia i Equinor rozwijają trzy projekty morskich farm wiatrowych (Bałtyk 1, 2, 3) o łącznej mocy do 3000 MW, które będą mogły zasilić zieloną energią 4 miliony gospodarstw domowych. Pierwsze dwa projekty – Bałtyk 2 i Bałtyk 3 o łącznej mocy 1440 MW – mają rozpocząć produkcję energii w 2027 roku.

Idź do oryginalnego materiału