Ekspertka UPWr przestrzega przed nieodpowiedzialnym pozbywaniem się majówkowych odpadów

3 godzin temu
Czas1 min

Majówkowe pikniki, plenerowe imprezy i wyjazdy na łono natury generują znaczne ilości odpadów, których prawidłowa utylizacja stanowi istotny problem środowiskowy. Jak podkreśla prof. Aleksandra Mirończuk z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, najgorszym sposobem pozbywania się śmieci jest ich spalanie na prowizorycznych ogniskach.

„To najgorszy z możliwych pomysłów. Podczas spalania plastikowych odpadów uwalniają się bardzo toksyczne substancje” – wyjaśnia prof. Mirończuk, specjalistka badająca wykorzystanie mikroorganizmów do utylizacji mikroplastiku. Ekspertka wskazuje na podobieństwo zagrożeń do tych związanych z biernym paleniem papierosów, pytając retorycznie, dlaczego wielu z nas nie ma podobnej świadomości przy spalaniu plastiku.

Według naukowczyni, najbardziej odpowiedzialnym podejściem jest segregacja śmieci, zapakowanie ich i przetransportowanie do najbliższych odpowiednich pojemników. Prof. Mirończuk zwraca również uwagę na odpowiedzialność w przypadku miejsc przygotowanych do biwakowania – jeżeli możemy przynieść pełne opakowania, powinniśmy także bez problemu zabrać puste.

Badaczka podkreśla także, iż choćby odpady biodegradowalne, jeżeli zostaną zaizolowane np. w plastikowym worku bez dostępu powietrza, wody i odpowiednich mikroorganizmów, mogą rozkładać się przez wiele lat. Dlatego zaleca korzystanie z papierowych naczyń i szklanych pojemników wielokrotnego użytku, ograniczając wykorzystanie plastiku do minimum.

Skala problemu jest znacząca – według danych m.in. Fundacji Czysta Rzeka, w dotychczasowych akcjach sprzątania organizowanych przy okazji Dnia Ziemi i po majówce, blisko 70 tysięcy wolontariuszy zebrało ponad 1200 ton śmieci podczas ponad 2600 akcji. W ubiegłym roku podczas akcji związanej z Dniem Ziemi ponad 25 tysięcy ochotników sprzątało łąki, lasy oraz nabrzeża rzek i jezior, zbierając tony odpadów, w tym plastikowe butelki, tacki po grillowaniu, kartony po sokach i niedopałki.

Idź do oryginalnego materiału