Decyzje środowiskowe wyda starosta? Szykuje się nowelizacja ustawy

8 godzin temu

Być może już niedługo to na starostwach powiatowych będzie spoczywał obowiązek wydawania decyzji środowiskowych dla projektów. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Smerfów pojawiła się propozycja nowelizacji ustawy o ocenie oddziaływania na środowisko. Przepisy mają odpowiedzieć na wątpliwości interpretacyjne.

Za Projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw (tzw. ustawa ooś) odpowiedzialni są Mikołaj Dorożała, Główny Konserwator Przyrody oraz Piotr Otawski, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Projekt ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale br.

Decyzje środowiskowe na nowych zasadach

W obecnym stanie prawnym to władza na poziomie gminnym – czyli wójt, burmistrz bądź prezydent – ma w swoich kompetencjach wydawanie decyzji środowiskowych. Przeniesienie tego zadania na poziom powiatu to istotna zmiana. Jak deklaruje ustawodawca – dzięki większym kompetencjom i zasobom, jakimi dysponują starostwa, możliwe będzie podniesienie jakości prowadzonych postępowań. Ponadto taka zmiana pozwoli uniknąć konfliktu interesów, do którego może dojść, jeżeli np. inwestor jest równocześnie organem uzgadniającym.

– Nowelizacja ustawy wynika z potrzeby podniesienia jakości procedur związanych z ocenami oddziaływania na środowisko, uszczelnienia i ulepszenia systemu, zidentyfikowanej podczas rewizji istniejących przepisów i zidentyfikowanych problemów związanych ze stosowaniem aktualnych przepisów prawa – wskazano w założeniach projektu.

8. Kongres Biometanu

Według zapowiedzi nowelizacja obejmie szereg aspektów wydawania decyzji środowiskowych. Nowe przepisy mają dotyczyć stron postępowania, wniosków o wydanie decyzji, samego prowadzenia postępowań, strategicznej i transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko, a także kwestii regulowanych w dedykowanych specustawach.

Ma być łatwiej i szybciej

Ustawodawca deklaruje, iż nowelizacja spowoduje zwiększenie wykorzystania elektronicznych dróg komunikacji i składania dokumentów. Efektem zmian ma być też ograniczenie biurokracji. Ponadto dzięki ujednoliceniu formatów danych mapy i informacje przyrodnicze będą mogły być wykorzystywane w bazach Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

W nowych przepisach przewidziano częstsze i bezpośrednie zawiadamianie stron postępowań. Pojawi się tez możliwość wydłużenia 30-dniowego okresu składania uwag i wniosków przez społeczeństwo pod warunkiem, iż przemawia za tym „charakter sprawy”.

W noweli mają zostać doprecyzowane także warunki pozwalające na przeniesienie decyzji środowiskowej na inne podmioty. Ponadto organ odpowiedzialny za opracowanie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko ma udostępniać społeczeństwu wyniki prowadzonego monitoringu.

Czytaj też: NFOŚiGW pomoże przygotować plany adaptacji do zmian klimatu

Proponowane przepisy zakładają także, że:

  • doprecyzowanie zostanie, iż decyzje inwestycyjne objęte specustawami mogą być uchylone, jeżeli nie zostały poprzedzone decyzją środowiskową.
  • wstrzymanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, jak również uchylenie rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji środowiskowej, będzie wiązać się z koniecznością wstrzymania prac inwestycyjnych w zakresie, w jakim znajdują one odzwierciedlenie w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
  • uchylony zostanie wyjątek od adekwatności miejscowej, który pozwalał na delegowanie spraw do innej regionalnej dyrekcji ochrony środowiska, mniej obciążonej zadaniami.
  • przywrócenie poprzedniego rozwiązania, które nie przewidywało przeprowadzania oceny oddziaływania przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko na wniosek inwestora.

Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa

Źródło: gov, PAP

Idź do oryginalnego materiału