Cztery małe reaktory modułowe w Darlington za 21 miliardów dolarów

bejsment.com 3 godzin temu

Budowa pierwszego z czterech małych reaktorów modułowych w elektrowni jądrowej na wschód od Toronto ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a cały projekt będzie kosztował 21 miliardów dolarów.

Pierwszy reaktor na terenie Elektrowni Jądrowej Darlington ma zostać ukończony do 2030 roku – poinformowali przedstawiciele władz.

Kanadyjska Komisja Bezpieczeństwa Jądrowego zatwierdziła w zeszłym miesiącu plan Ontario Power Generation dotyczący budowy pierwszego z czterech reaktorów.

„Rozpoczynamy realizację projektu, który po ukończeniu będzie dostarczał energię dla 1,2 miliona domów – 1 200 megawatów mocy” – powiedział minister energii Stephen Lecce.

Projekt stworzy 18 000 miejsc pracy, w tym 3 700 stanowisk dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

Lecce zaznaczył, iż 80 procent wydatków związanych z całym przedsięwzięciem trafi do firm z Ontario, które dostarczają wykwalifikowanych pracowników do budowy nowych reaktorów.

„To nasi pracownicy, nasi spawacze, nasi monterzy kotłów, nasi operatorzy ciężkiego sprzętu zbudują ten projekt przy użyciu kanadyjskiej stali, kanadyjskiego betonu i kanadyjskiej innowacyjności” – podkreślił.

Po wybudowaniu, małe reaktory jądrowe będą działać przez 65 lat – poinformowały władze prowincji.

Niezależny Operator Systemu Elektroenergetycznego (IESO) poinformował w ubiegłym roku, iż do 2050 roku zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie o 75 procent.

Działania te są częścią szerszej strategii Leccego, polegającej na większym wykorzystaniu energii jądrowej w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania prowincji na energię. Plan zakłada również rozważenie budowy nowej, dużej elektrowni w Bruce Power w Tiverton w Ontario, ewentualną budowę kolejnej elektrowni jądrowej w pobliżu Port Hope oraz modernizację jednostek w elektrowni jądrowej Pickering, aby wydłużyć ich żywotność.

Lecce zapowiada również intensyfikację eksportu ontaryjskiego know-how z zakresu energii jądrowej za granicę. Prowincja podpisała umowy o wartości przekraczającej miliard dolarów z firmami w Estonii, Polsce i Czechach.

Na mocy tych porozumień kanadyjskie firmy i pracownicy będą budować i obsługiwać reaktory poza granicami kraju – podało jego biuro.

Idź do oryginalnego materiału