Czechy: Państwo przejmuje 80% udziałów w projekcie nowych reaktorów jądrowych w Dukovanach

enerad.pl 1 dzień temu

Państwo kupuje udziały od ČEZ

30 kwietnia 2025 roku rząd Czech zatwierdził przejęcie 80% udziałów w spółce Elektrárna Dukovany II, a.s. (EDU II), która realizuje projekt budowy dwóch nowych jednostek jądrowych w lokalizacji Dukovany. Dotychczasowym właścicielem 100% udziałów był koncern energetyczny ČEZ.

Wartość przejmowanego pakietu wynosi 3,6 miliarda CZK. ČEZ zachowa 20% udziałów, co ma zagwarantować jego dalsze, eksperckie zaangażowanie w projekt. Umowę udziałowców podpiszą Ministerstwo Finansów i ČEZ.

Bezpośrednie zaangażowanie państwa ma zapewnić stabilność

Decyzja rządu o bezpośrednim udziale kapitałowym wynika z potrzeby zapewnienia stabilności finansowej projektu oraz samego ČEZ, który realizuje równolegle liczne inwestycje strategiczne związane z odchodzeniem od węgla, rozwojem OZE, budową elektrowni gazowych, modernizacją sieci dystrybucyjnych oraz transformacją ciepłownictwa.

Projekt w Dukovanach to jeden z filarów krajowej strategii zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i długoterminowej niezależności energetycznej.

Projekt EDU II – kontynuacja narodowego planu rozwoju energetyki jądrowej

Spółka Elektrárna Dukovany II, a.s. została powołana pod koniec 2015 roku w ramach realizacji rządowego dokumentu „Krajowy plan działania na rzecz rozwoju energetyki jądrowej”.

Zgodnie z założeniami planu, w lokalizacjach Dukovany i Temelín mają powstać po dwie nowe jednostki jądrowe – początkowo po jednej, z możliwością rozbudowy do dwóch. W tym celu utworzono specjalne spółki celowe:

  • Elektrárna Dukovany II, a.s.,
  • Elektrárna Temelín II, a.s.

Projekty zostały formalnie wydzielone z aktywów ČEZ decyzją Walnego Zgromadzenia z 1 października 2016 roku.

Model z wydzieleniem projektów do spółek celowych (SPV) umożliwia większą elastyczność w wyborze modeli biznesowych i inwestorskich (np. udział państwa, dostawców technologii, inwestorów strategicznych), a także transparentne finansowanie z wykorzystaniem środków dłużnych i kapitałowych.

Synergie w ramach Grupy ČEZ

Zarówno EDU II, jak i Temelín II funkcjonują jako spółki zależne w pełni zintegrowane z Grupą ČEZ, korzystające z jej zasobów i know-how. Taki model pozwala na zachowanie elastyczności przy niepewności dalszego rozwoju, wykorzystanie istniejących struktur jednostki „Budowa elektrowni jądrowych” oraz synergię w przygotowaniu projektów jądrowych w obu lokalizacjach.

Zobacz również:

  • Lit: UE zatwierdziła 36 mln USD wsparcia z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla projektu Cinovec
  • CEZ kontynuuje dekarbonizację. Sprzedaż udziałów w Veolia Energie CR sfinansuje modernizację
  • Lit strategicznym surowcem dla Czech. Rząd podjął kluczową decyzję

Źródło: ČEZ.

Idź do oryginalnego materiału