Co zamiast Skype'a? Komunikator przestaje działać 5 maja. Te programy go zastąpią

4 godzin temu
5 maja 2025 roku, po niemal 22 latach, Skype nie będzie już działał. Na szczęście użytkownicy mają do dyspozycji inne komunikatory, z których mogą korzystać bez żadnych opłat. Oto kilka propozycji.
Firma Microsoft, do której należy Skype, już jakiś czas temu przekazała, iż użytkownicy komunikatora będą mieli możliwość przejścia do aplikacji Microsoft Teams w wersji bezpłatnej. Choć wielu z nas może kojarzyć Teamsy przede wszystkim jako narzędzie pracy używane w korporacjach, nie jest to ich jedyna funkcja. Po założeniu konta każdy z nas może organizować w aplikacji bezpłatnie rozmowy grupowe trwające do 60 minut dla maksymalnie 100 osób. Co więcej, mogą w nich uczestniczyć też osoby, które nie mają konta na Teamsach; takich uczestników spotkania można dodać dzięki adresu mailowego albo numeru telefonu. Rozmowy indywidualne (dla dwóch użytkowników) nie mają natomiast żadnych ograniczeń czasowych.


REKLAMA


Zobacz wideo Lewandowski i internetowy trik z odkurzaczem. Ojciec roku!


o ile mieliśmy już utworzone konto Skype, możemy za jego pomocą zalogować się do aplikacji Teams w wersji bezpłatnej. W takiej sytuacji nie trzeba tworzyć nowego konta, a czaty i kontakty, z których korzystaliśmy na koncie Skype, zostaną automatycznie przeniesione na Teamsy. Dane programu Skype będą dostępne dla użytkowników jeszcze do stycznia 2026 roku - przez te miesiące będzie można je usunąć albo wyeksportować do aplikacji Teams. o ile do tego czasu nie podejmiemy żadnych działań, wszystkie nasze dane ze Skypa zostaną usunięte.
Więcej informacji o tym, co stanie się z numerami Skype albo jak wyeksportować nasze dane z programu, o ile nie chcemy korzystać z Teamsów, można znaleźć tutaj.
Nie tylko Microsotf Teams. Alternatywą może być też WhatsApp
Darmowe połączenia wideo (a także czaty indywidualne i grupowe) oferuje również aplikacja WhatsApp. Komunikator do przesyłania wiadomości czy rozmów wideo wykorzystuje połączenie z internetem - wystarczy więc, iż mamy dostęp do Wi-Fi albo korzystamy z transferu danych mobilnych. Konto WhatsApp jest powiązane z numerem telefonu, aplikacja ma też dostęp do naszych kontaktów zapisanych w urządzeniu, więc nie musimy przenosić numerów osób, z którymi rozmawiamy podczas "tradycyjnych" połączeń telefonicznych.


Czytaj także:


Ukryty klejnot 60 km od Polski. Odpoczniesz bez ścisku na szlakach


dzięki WhatsAppa możemy wykonywać za darmo zarówno połączenia krajowe, jak i zagraniczne (podstawą jest połączenie z internetem, więc o ile przebywamy za granicą, warto się upewnić, ile kosztuje transfer danych u naszego operatora albo korzystać z bezpłatnego Wi-Fi np. w hotelu). W grupowych połączeniach głosowych w aplikacji mogą uczestniczyć maksymalnie 32 osoby.


Więcej informacji o tym, jak założyć konto w aplikacji oraz jak korzystać z WhatsAppa można znaleźć tutaj.
jeżeli nie Teamsy ani WhatsApp, to może Zoom?
Bezpłatne rozmowy można prowadzić również dzięki platformy Zoom. Po utworzeniu bezpłatnego konta podstawowego można brać udział w nielimitowanej liczbie spotkań trwających do 40 minut dla maksymalnie 100 uczestników. W przeciwieństwie do Teamsów, w aplikacji Zoom limitowany jest także czas spotkań indywidualnych - dwie osoby również muszą pilnować czasu i mają do dyspozycji tylko 40 minut. Zaletą platformy jest natomiast możliwość tworzenia osobnych pokoi czy usługa Zoom Notes umożliwiająca tworzenie i udostępnianie edytowalnych dokumentów; są to jednak funkcje, które bardziej przydadzą się np. podczas wykonywania zadania grupowego na studiach nich "zwykłej" rozmowy dziadków z wnukami mieszkającymi w innym kraju.
Więcej informacji o tym, jak założyć konto na Zoomie oraz jak korzystać z platformy można znaleźć tutaj.


Czytaj także:


Wypij mleko i wynieś karton do ogrodu. Zadziała lepiej niż oprysk


Google Meet - funkcja, o której wiele osób zapomina
Rozmowy wideo można prowadzić też dzięki usługi oferowanej przez Google. Każda osoba, która ma konto Google, może utworzyć spotkanie wideo dla maksymalnie 100 uczestników; pojedyncza rozmowa może trwać do 60 minut. Ten limit nie obowiązuje jednak w przypadku rozmów indywidualnych jeden na jeden ani połączeń mobilnych. Z Google Meet można korzystać też zarówno w przeglądarce, jak i w aplikacji.


Więcej informacji o usłudze Google Meet można znaleźć tutaj.
Idź do oryginalnego materiału