Firma Microsoft, do której należy Skype, już jakiś czas temu przekazała, iż użytkownicy komunikatora będą mieli możliwość przejścia do aplikacji Microsoft Teams w wersji bezpłatnej. Choć wielu z nas może kojarzyć Teamsy przede wszystkim jako narzędzie pracy używane w korporacjach, nie jest to ich jedyna funkcja. Po założeniu konta każdy z nas może organizować w aplikacji bezpłatnie rozmowy grupowe trwające do 60 minut dla maksymalnie 100 osób. Co więcej, mogą w nich uczestniczyć też osoby, które nie mają konta na Teamsach; takich uczestników spotkania można dodać dzięki adresu mailowego albo numeru telefonu. Rozmowy indywidualne (dla dwóch użytkowników) nie mają natomiast żadnych ograniczeń czasowych.
REKLAMA
Zobacz wideo Lewandowski i internetowy trik z odkurzaczem. Ojciec roku!
o ile mieliśmy już utworzone konto Skype, możemy za jego pomocą zalogować się do aplikacji Teams w wersji bezpłatnej. W takiej sytuacji nie trzeba tworzyć nowego konta, a czaty i kontakty, z których korzystaliśmy na koncie Skype, zostaną automatycznie przeniesione na Teamsy. Dane programu Skype będą dostępne dla użytkowników jeszcze do stycznia 2026 roku - przez te miesiące będzie można je usunąć albo wyeksportować do aplikacji Teams. o ile do tego czasu nie podejmiemy żadnych działań, wszystkie nasze dane ze Skypa zostaną usunięte.
Więcej informacji o tym, co stanie się z numerami Skype albo jak wyeksportować nasze dane z programu, o ile nie chcemy korzystać z Teamsów, można znaleźć tutaj.
Nie tylko Microsotf Teams. Alternatywą może być też WhatsApp
Darmowe połączenia wideo (a także czaty indywidualne i grupowe) oferuje również aplikacja WhatsApp. Komunikator do przesyłania wiadomości czy rozmów wideo wykorzystuje połączenie z internetem - wystarczy więc, iż mamy dostęp do Wi-Fi albo korzystamy z transferu danych mobilnych. Konto WhatsApp jest powiązane z numerem telefonu, aplikacja ma też dostęp do naszych kontaktów zapisanych w urządzeniu, więc nie musimy przenosić numerów osób, z którymi rozmawiamy podczas "tradycyjnych" połączeń telefonicznych.
Czytaj także:
Ukryty klejnot 60 km od Polski. Odpoczniesz bez ścisku na szlakach
dzięki WhatsAppa możemy wykonywać za darmo zarówno połączenia krajowe, jak i zagraniczne (podstawą jest połączenie z internetem, więc o ile przebywamy za granicą, warto się upewnić, ile kosztuje transfer danych u naszego operatora albo korzystać z bezpłatnego Wi-Fi np. w hotelu). W grupowych połączeniach głosowych w aplikacji mogą uczestniczyć maksymalnie 32 osoby.
Więcej informacji o tym, jak założyć konto w aplikacji oraz jak korzystać z WhatsAppa można znaleźć tutaj.
jeżeli nie Teamsy ani WhatsApp, to może Zoom?
Bezpłatne rozmowy można prowadzić również dzięki platformy Zoom. Po utworzeniu bezpłatnego konta podstawowego można brać udział w nielimitowanej liczbie spotkań trwających do 40 minut dla maksymalnie 100 uczestników. W przeciwieństwie do Teamsów, w aplikacji Zoom limitowany jest także czas spotkań indywidualnych - dwie osoby również muszą pilnować czasu i mają do dyspozycji tylko 40 minut. Zaletą platformy jest natomiast możliwość tworzenia osobnych pokoi czy usługa Zoom Notes umożliwiająca tworzenie i udostępnianie edytowalnych dokumentów; są to jednak funkcje, które bardziej przydadzą się np. podczas wykonywania zadania grupowego na studiach nich "zwykłej" rozmowy dziadków z wnukami mieszkającymi w innym kraju.
Więcej informacji o tym, jak założyć konto na Zoomie oraz jak korzystać z platformy można znaleźć tutaj.
Czytaj także:
Wypij mleko i wynieś karton do ogrodu. Zadziała lepiej niż oprysk
Google Meet - funkcja, o której wiele osób zapomina
Rozmowy wideo można prowadzić też dzięki usługi oferowanej przez Google. Każda osoba, która ma konto Google, może utworzyć spotkanie wideo dla maksymalnie 100 uczestników; pojedyncza rozmowa może trwać do 60 minut. Ten limit nie obowiązuje jednak w przypadku rozmów indywidualnych jeden na jeden ani połączeń mobilnych. Z Google Meet można korzystać też zarówno w przeglądarce, jak i w aplikacji.
Więcej informacji o usłudze Google Meet można znaleźć tutaj.