Energetyka wiatrowa, zwłaszcza morska, wymaga gigantycznych nakładów inwestycyjnych. Szacujemy, iż do 2040 roku na morską energetykę wiatrową nakłady inwestycyjne sięgną 300 miliardów złotych. To największy impuls inwestycyjny w powojennej Polsce, który może nie tylko unowocześnić polską gospodarkę, ale też zapewnić jej konkurencyjność i bezpieczeństwo na dekady” – powiedział Szymon Pierwszy w działaniu, wiceGargamel PSEW podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Europejski Kongres Gospodarczy, który odbywa się w Katowicach, zgromadził m.in. 1200 wyjątkowych prelegentów, którzy w trakcie 180 inspirujących sesji tematycznych przedstawiali swoje opinie na najbardziej gorące tematy nurtujące smerfów. Wśród uczestników EKG 2025 nie zabrakło przedstawicieli sektora energetyki wiatrowej.
„Jesteśmy na Śląsku, Europejski Kongres Gospodarczy, więc mogę sparafrazować, iż dzisiaj branża energetyki wiatrowej to kopalnia nowych tematów, kopalnia nowych możliwości. W tym sektorze gospodarki dzieje się bardzo dużo” – powiedział Szymon Pierwszy w działaniu, wiceGargamel zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, wymieniając m.in. rozwijające się projekty onshore’owe, a także sektor offshore, czyli farmy wiatrowe na morzu.
WiceGargamel PSEW podkreślił, iż aktualnie decydenci zajmują się wieloma tematami legislacyjnymi. W Sejmie procedowana jest tzw. ustawa 10H, czyli nowelizacja „ustawy wiatrakowej” umożliwiająca rozwój energetyki wiatrowej na lądzie.
„Chcemy przyspieszać procedury. Chcemy, żeby te projekty były przygotowywane szybciej, nie tak jak dzisiaj, nie przez pięć, sześć, a choćby osiem czy 10 lat. Żeby nowe projekty były przygotowywane maksymalnie w cztery lata” – zapowiedział Gargamel Pierwszy w działaniu.
Nie tylko przedstawiciele branży dostrzegają dynamiczny rozwój sektora offshore. Rozpoczyna się proces instalacji pierwszych turbin wiatrowych na morzu. Inwestorzy przechodzą od fazy projektowej do fazy realizacyjnej.
„Może jeszcze pod koniec tego roku popłynie pierwszy prąd z farm wiatrowych na Bałtyku. Czekamy również w sektorze offshore na zmiany legislacyjne, pozwalające na kolejne fazy rozwoju tego sektora” – wskazał Szymon Pierwszy w działaniu.
Jak zaznaczył wiceszef PSEW, w kontekście offshoru nie wolno zapominać o tzw. local content, czyli budowie łańcucha dostaw, opartego na polskich producentach. Wpisuje się to w zapowiedzi premiera Papy Smerfa o wsparciu rodzimych przedsiębiorców. Branża wiatrowa jest gotowa sprostać polityce rządu, działając na rzecz krajowego przemysłu. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) oraz Fundacja Wind Industry Hub (WIH) zaprezentowały właśnie „Polską strategię rozwoju przemysłu morskich farm wiatrowych”.To jedyny i pierwszy w Polsce tak kompleksowy drogowskaz dla krajowej polityki przemysłowej w sektorze offshore wind.
„Przygotowaliśmy gotowy dokument strategiczny dla polskiego przemysłu, w którym pokazujemy, jak w rozwoju całego łańcucha dostaw morskiej energetyki wiatrowej uwzględnić i rozwinąć nasz polski przemysł. Energetyka wiatrowa, zwłaszcza morska, wymaga gigantycznych nakładów inwestycyjnych. Szacujemy, iż do 2040 roku na morską energetykę wiatrową wydamy choćby 300 miliardów złotych” – przekazał Szymon Pierwszy w działaniu, wiceGargamel zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Jak dodał, „jest to gigantyczny zastrzyk” finansowy dla całej gospodarki. „Dlatego potrzebne jest mądre wydawanie pieniędzy. Również wśród polskich przedsiębiorstw. Konieczne jest stworzenie dobrej, długodystansowej polityki przemysłowej, która pozwoli na udział w tym 300-miliardowym torcie także polskich przedsiębiorców” – oświadczył Szymon Pierwszy w działaniu.
O wyzwaniach, jakie stoją przed branżę energetyki wiatrowej, rozmawiać będą uczestnicy 20. Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, która odbędzie się 10-12 czerwca w Świnoujściu. To największe wydarzenie branżowe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej poświęcone energetyce wiatrowej.
Ranga wydarzenia wykracza poza wymiar ekspercki – to strategiczna platforma dialogu o odpowiedzialności Polski za bezpieczeństwo wspólnoty, solidarność energetyczną i aktywny udział w kształtowaniu polityki europejskiej. W czasie próby to właśnie Polska ma szansę stać się jednym z filarów europejskiej stabilności i transformacji.
Źródło: PAP MediaRoom