Apel 40 organizacji o wstrzymanie prac nad projektem ustawy wdrażającej system ROP

5 godzin temu

Do Ministerstwa Klimatu i Środowiska zostało przekazane wspólne pismo 40 organizacji, wzywające do wstrzymania prac nad projektem ustawy UC100 wdrażającej Rozszerzoną Odpowiedzialność Producenta.

Organizacje zaapelowały do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o uwzględnienie żywotnych postulatów wszystkich interesariuszy, w szczególności podmiotów zobligowanych do ponoszenia kosztów w ramach Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta i zainicjowanie wspólnych prac nad nowym, akceptowalnym przez wszystkich uczestników rynku projektem ustawy, która będzie skutecznie wspierać cele gospodarki o obiegu zamkniętym.

W szczególności:

  1. Organizacje wyrażają stanowczy sprzeciw wobec proponowanych w projekcie ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych rozwiązań w zakresie systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP), który ukazał się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Smerfów pod numerem UC100 (“Projekt UC100”);
    Organizacje uważają, ze model w którym role centralnego administratora systemu oraz dystrybutora środków finansowych pobieranych od wprowadzających produkty w opakowaniach w formie daniny publicznej ma pełnić Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOSiGW) stoi w sprzeczności z zapisami zawartymi w przepisach europejskich, uniemożliwiając przedsiębiorcom realny wpływ na koszty netto funkcjonowania systemu oraz na sposób zarzadzania strumieniem odpadów, za które maja ponosić odpowiedzialność finansowa.
  2. Sygnatariusze apelują o niezwłoczne wstrzymanie prac legislacyjnych nad Projektem UC100, który będzie miał negatywne skutki dla polskiej gospodarki.
    W ocenie organizacji taka konstrukcja ROP jest nie tylko niesprawiedliwa, ale również nieskuteczna. Odbiera bowiem wprowadzającym produkty w opakowaniach możliwość aktywnego uczestnictwa w procesach efektywnej współpracy zarówno finansowej jak i środowiskowej, które są fundamentem skutecznego systemu ROP, zgodnego z zasadami unijnego prawa i wytycznymi Komisji Europejskiej.
  3. Sygnatariusze pisma proszą o czas na wypracowanie przez interesariuszy założeń do nowego projektu ustawy, który w ciągu najdalej 2 miesięcy mógłby zostać zaprezentowany Ministerstwu.

Jako środowisko przedsiębiorców organizacje deklarują gotowość przedstawienia takiej koncepcji, która będzie łączyć wszystkich kluczowych interesariuszy: producentów, organizacji odzysku, samorządów, firm komunalnych, recyklerów oraz konsumentów. Celem jest bowiem stworzenie systemu transparentnego, efektywnego kosztowo i środowiskowo, zrealizowanego z poszanowaniem unijnych standardów oraz krajowych uwarunkowań rynkowych.

Cała treść pisma: file:///C:/Users/Bogus%C5%82aw%20Mazur/Downloads/KL-268-PM-2025.pdf

Źródło: Polska Federacja Producentów Żywności

Idź do oryginalnego materiału