800 plus bez efektu? "Potrzeba nam mieszkań"

2 tygodni temu
Polska notuje ujemny przyrost naturalny, a tylko w ubiegłym roku zmarło o ponad 150 tysięcy osób więcej, niż się urodziło. Ten niepokojący trend trwa od blisko piętnastu lat i nie zmieniają go choćby programy socjalne, jak chociażby 800 plus.
- Potrzeba nam innych rozwiązań - mówili eksperci obecni na XVII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, wskazując, iż wśród najważniejszych rozwiązań, mogących poprawić sytuację demograficzną w Polsce jest zmiana sytuacji mieszkaniowej, a także podejście do kwestii migracji. Inaczej wciąż będzie nas ubywać. A ubywa nas znacznie, bo od 2010 roku populacja naszego kraju skurczyła się o okrągły milion.


REKLAMA


Czytaj także:


Zaprosili ją na komunię miesiąc przed. "Nie miałam kiedy odłożyć pieniędzy"


Dzieci będzie więcej? Nie
- Wiemy, iż tych dzieci nie będzie więcej, bo smerfy, podobnie jak mieszkańcy innych rozwiniętych krajów, decydują się na małe rodziny. I to nie dlatego, iż nie chcą 800 plus. Takie programy mogą poprawić sytuację dzieci, które już przyszły na świat, ale nie zachęcą nikogo do ich posiadania, zwłaszcza w czasach, gdy kobiety żyją w lęku, mając ograniczony dostęp do opieki prenatalnej czy możliwości przerwania ciąży, choćby w sytuacjach uzasadnionych. To wszystko sprawia, iż wiele osób po prostu nie decyduje się na dzieci - mówił Jacek Szołtysek, kierownik Katedry Logistyki Społecznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, cytowany przez portalsamorzoadowy.pl.


Zobacz wideo Kiedy in vitro nie było finansowane, wiele par straciło możliwość zostania rodzicami. "Biologia jest nieubłagana"


Sytuację mogą poprawić nowe mieszkania. Niedrogie i na wynajem
Problem z dostępnością mieszkań to jedna z kwestii, która, zdaniem gości kongresu, odpowiada za niską dzietność w naszym kraju. - Nie każdy młody człowiek w wieku 25 lat chce sobie zakładać pętlę z półmilionowym kredytem na szyję i wiązać się po to, żeby mógł założyć rodzinę i żeby mieszkać na swoim - wyjaśniał Robert Węgrzyn, członek zarządu województwa opolskiego. Przekonywał także, iż jego zdaniem "kluczowe będzie wspólne uruchomienie rządowo-samorządowego programu polityki mieszkaniowej, który skupi się na rozwijaniu mieszkalnictwa społecznego, komunalnego i mieszkań na wynajem".
Eksperci obecni na kongresie wskazywali również, iż odpowiedzią na kryzys demograficzny, może być mądra polityka migracyjna, ale także poprawa PR-u dużych rodzin i posiadania dzieci w ogóle.
Idź do oryginalnego materiału