230 mln zł od BOŚ Banku na zieloną transformację Mazowsza

5 godzin temu

Bank Ochrony Środowiska we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oferuje preferencyjny system finansowania zielonych inwestycji na Mazowszu. Skorzystać mogą wspólnoty mieszkaniowe, samorządy, a także przedsiębiorcy.

Środki przeznaczone zostaną na wsparcie inwestycji, których celem jest obniżenie zużycia energii, redukcja emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenie ubóstwa energetycznego. Poza aspektem środowiskowym i zaletami w postaci czystszego powietrza, termomodernizacja budynków przynosi mieszkańcom wymierne korzyści, czyli niższe rachunki za ogrzewanie, co ma szczególne znaczenie przy wzrastających cenach energii.

Ponad 700 mln zł z KPO na OZE dla społeczności energetycznych

BOŚ Bank wspiera zielone inwestycje

Finansowanie w formie pożyczki z BOŚ Banku pozyskać będzie można na:

  • termomodernizację budynków,
  • instalacje OZE wraz z magazynami energii,
  • modernizację systemów grzewczych, wentylacji i klimatyzacji,
  • rozbudowę infrastruktury dla pojazdów zeroemisyjnych, które są uzupełnieniem dla transportu publicznego, np. carsharing oparty o pojazdy elektryczne lub bikesharing.

Pożyczki będą udzielane na wydatki wynikające z audytu energetycznego, które przyczynią się do poprawy efektywności energetycznej o co najmniej 30%. Oprocentowanie pożyczki będzie stałe i wyniesie 1%, z możliwym umorzeniem choćby do 35% wartości inwestycji.

Jak wyjaśnia BOŚ Bank, na wysokość umorzenia będzie miał wpływ charakter projektu i jego lokalizacja na terenie Mazowsza. Pożyczki będą mogły być zawierane na maksymalnie 10 lat, z karencją do 12 miesięcy od zakończenia inwestycji.

Nabór wniosków ma rozpocząć się we wrześniu 2025 roku. Wsparcie otrzymają projekty spełniające kryterium poprawy efektywności energetycznej o co najmniej 30% oraz zgodne z planami zrównoważonej mobilności miejskiej (SUMP) lub w oparciu o inne lokalne dokumenty strategiczne. W regionie RMR pierwszeństwo będą miały inwestycje ujęte w strategiach ponadlokalnych w ramach Mazowieckich Strukturalnych Inwestycji Terytorialnych (MSIT).

Zielona Gmina. Czytaj za darmo w internecie!

zdjęcie: pixabay

Idź do oryginalnego materiału