1050 złotych zamiast 800 plus. Kto może dostać jeszcze więcej pieniędzy na dziecko? Wyjaśniamy zasady

6 miesięcy temu
Zdjęcie: Fot. istockphoto.com/Pawel Kacperek


Świadczenie 800 plus jest niezwykle popularne wśród rodziców i trudno się dziwić. To duże wsparcie dla niejednej rodziny. Jednak to nie wszystko. Niektórzy mogą otrzymywać choćby 1050 złotych miesięcznie, ale muszą spełnić pewne warunki. Jakie? Tłumaczymy.
W Polsce rodzice mogą pobierać na dziecko między innymi 800 plus, babciowe czy 300 plus. Z kolei ci, którzy mieszkają w Niemczech mogą liczyć na kindergeld, które w tej chwili wynosi 250 euro (czyli około 1074,03 złote), ale wtedy niekoniecznie można pobierać też świadczenie wychowawcze. A kiedy jest taka możliwość? Wyłącznie w jednym przypadku. Zresztą zobaczcie sami.

REKLAMA







Zobacz wideo 800 plus na dziecko - dużo czy mało?



Kindergeld i 800 plus można pobierać razem. Trzeba spełnić ten wymóg
Rodzice, którzy w Polsce pobierają 800 plus i w Niemczech złożą wniosek o przyznanie kindergeld mogą otrzymać różnicę między tymi świadczeniami. To tzw. dodatek dyferencyjny i może wynosić około trzystu złotych miesięcznie. A co z osobami pobierającymi kindergeld, które chcą też otrzymać polskie 800 plus? Tu niestety musimy was rozczarować. Niemieckie świadczenie jest wyższe niż polskie, więc w takim przypadku nie można otrzymać różnicy pomiędzy nimi.


A co trzeba zrobić, aby otrzymać wspomniane kindergeld? Przede wszystkim rodzice muszą legalnie pracować w Niemczech przynajmniej przez cztery miesiące oraz spełniać jeden z poniższych warunków:

są na stałe zameldowani w Niemczech i podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu,
pracują na terenie Niemiec przez przynajmniej 183 dni w roku i uzyskują tam 90 procent dochodu - wówczas nie muszą być zameldowani w Niemczech, a mogą być zameldowani w Polsce.

Poza tym same dzieci też muszą spełnić pewne wymogi, aby mogły otrzymać kindergeld.


Takie warunki muszą spełnić dzieci. Wtedy otrzymają niemieckie kindergeld
Kindergeld otrzymują przede wszystkim niepełnoletnie dzieci, ale nie tylko. To niemieckie świadczenie należy się również dorosłym, które spełniają choć jeden z poniższych warunków (za serwisem Infor.pl):




mają od 18 do 21 lat, nie mają pracy, ale są zarejestrowane w agencji (urzędzie) jako poszukujące pracy,
mają od 18 do 25 lat i kontynuują naukę - np. poprzez praktyki zawodowe, staże, studia, szkolenia zawodowe czy choćby wolontariat.

Warto wiedzieć, iż dziecko może wówczas podjąć zatrudnienie w wymiarze do 20 godzin tygodniowo (i niezależnie od dochodów) bądź mieć przerwę, ale maksymalnie na cztery miesiące. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nie znalazło miejsca do odbycia praktyk (szkolenia) zawodowych. Tylko należy wówczas udowodnić, iż jest zarejestrowany jako kandydat na takowe.
Idź do oryginalnego materiału