Jakie będą ceny benzyny i diesla po majówce? W końcu musiał nadejść ten moment

1 tydzień temu

Ceny benzyny i diesla w trakcie majówki były wyjątkowo stabilne. Eksperci rynku paliw mają już też najnowszą prognozę tego, co stanie się po długim weekendzie majowym. W krótkiej perspektywie kierowcy w Polsce nie mają co liczyć na niższe stawki.

Majówkowa stabilizacja

W okresie majówki stacje paliw raczej nie zmieniały stawek na pylonach. Niektóre sieci zdecydowały się na różnego rodzaju promocje, które pozwalają zatankować taniej poszczególne paliwa. Jednak detaliczne ceny wyjściowe w skali ogólnopolskiej praktycznie choćby nie drgnęły.

Z badania e-petrol.pl wykonanego 30 kwietnia, czyli już w trakcie długiego weekendu wynika, iż podrożała jedynie benzyna 95-oktanowa. Wzrost był jednak symboliczny o 1 grosz do średniego poziomu 6,66 zł/l. Tymczasem od 20 marca (7 tydzień z rzędu!) diesel kosztuje niezmiennie 6,69 zł/l. Utrzymały się też średnie ceny LPG, które już tydzień temu wynosiły 2,84 zł/l.

W majówkę ceny paliw były stabilne. // fot. freepik.com – freepik

Oczywiście z racji tego, iż są to średnie ceny to w wielu miejscach da się zatankować taniej. Majówkowym liderem niskich cen paliw jest woj. warmińsko-mazurskie. Tam benzyna zwykle kosztuje teraz tylko 6,56 zł/l (podobnie w woj. śląskim), diesel 6,55 zł/l, a LPG 2,73 zł/l.

Na wyższe ceny Pb95 (6,76 zł/l) i oleju napędowego (6,79 zł/l) mogą narzekać mieszkańcy Mazowsza. Tak drogi diesel występuje też na Lubelszczyźnie. W Zachodniopomorskiem odnotowano najwyższe stawki za autogaz, bo na poziomie 2,94 zł/l.

Jakie ceny benzyny i diesla po długim weekendzie?

Analitycy rynku paliw e-petrol.pl przewidują, iż po majówce ceny benzyny i diesla dalej będą stabilne. Po weekendzie na obniżki nie ma raczej co liczyć. W końcu nadejdzie też prawdopodobnie moment, w którym średnie ceny Pb95 i ON zrównają się.

Prognozowany zakres cen dla benzyny 95-oktanowej to 6,62-6,72 zł/l, a dla 98-oktanowej 7,25-7,36 zł/l. Średnia cena diesla ma kształtować się na poziomie 6,63-6,73 zł/l. W przypadku LPG będzie to pułap 2,82-2,89 zł/l.

W drugiej połowie miesiąca jest szansa na obniżki cen paliw. // fot. freepik.com – ireneDziadek

Długoterminowo rysuje się potencjał do spadku cen detalicznych jeszcze w maju. Już teraz ceny hurtowe są niższe, a do tego tanieje ropa naftowa. Duży spadek poniżej progu 83 dolarów za baryłkę to efekt danych z amerykańskiej gospodarki o niższych niż oczekiwano zapasach surowca. W obliczu stabilnego kursu dolara (ok. 4,02 zł) druga połowa miesiąca może wiązać się z niższymi cenami na stacjach paliw.

Idź do oryginalnego materiału