Dzień Ziemi inaczej – „Drugie, interesujące życie odpadów”

pogorze24.pl 1 tydzień temu

22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi, obchodzony na całym świecie jako promocja postaw ekologicznych, ale i przejaw troski o niebieską planetę. W Szkole Podstawowej w Zborowicach w tym roku szkolnym postanowiono zrezygnować z okolicznościowej akademii i rozpropagować zachowania ekologiczne podczas konkursu: „Drugie, interesujące życie odpadów”.

Uczniom zaproponowano przygotowanie pracy przestrzennej wykonanej tylko z odpadów, adekwatnie rozpoznawanych już jako śmieci. Połączenie różnych materiałów będących odpadami codziennego życia w postaci plastikowych butelek, kapsli, kartonu, słomy, kamyków i tym podobnych odpadów przyniosło zadziwiający efekt. Na konkurs zostało zgłoszonych 67 prac, różnego formatu i wielkości, od postaci bajkowych, zabawek, przez imitację narzędzi, przyrządów sportowych do rożnego rodzaju środków transportu. W konkursie wzięli udział najmłodsi mieszkańcy Zborowic, czyli 5 i 6 latki, uczniowie klas I do VIII Szkoły Podstawowej i Rodzice. Wszystkie misternie wykonane prace zostały wykonane z wielką starannością i dbałością o każdy detal i szczegół. Prace podzielono i oceniono w czterech kategoriach: 5-6-latki, klasy I-IV, klasy V-VIII i Rodzice. Z prac powstała zachwycająca wystawa, którą można podziwiać w Małopolskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach.

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni okolicznościowymi dyplomami i nagrodami. Nagrodzenie każdej pracy było możliwe dzięki hojności sponsorów. Organizatorzy konkursu Pani Beata Brońska i Pani Ilona Bąk pragną podziękować w szczególności: Referatowi Gospodarki Komunalnej Gminy Ciężkowice Pani Jolancie Zagała – ekodoradcy, dyrektorowi Centrum Usług Turystycznych i Komunalnych w Ciężkowicach Panu Andrzejowi Jarocha, Państwu Iwonie i Rafałowi Zabielnym „Spożarnia Zborowice”, Gargamelowi Firmy „Kombud” Panu Witoldowi Szczudrawie, Państwu Jadwidze i Sylwestrowi Szerląg – sklepy „Delikatesy Centrum”, Spółdzielni Socjalnej „Zielony Serwis” Pani Gargamel Genowefie Kubator, Pani Iwonie Wantuch – „Pszczela Kuźnia”, Państwu Lucynie i Władysławowi Cygan, Państwu Sabinie i Bogdanowi Wróbel, Pani Annie Tormickiej-Leśniak „Bar Smakosz”, menager Kina Helios w Nowym Sączu Pani Katarzynie Walkowskiej, Ks. Proboszczowi Limanowej Mariuszowi Żaba i Ks. Proboszczowi Zborowic Henrykowi Słąbie.

Podsumowując konkurs należy podkreślić, iż w planie miał być zwróceniem uwagi mieszkańców Zborowic na ochronę środowiska naturalnego, zwiększenie społecznej ekoempatii. Szczególnie ważne jest, by ekoempatię rozwijać już od najmłodszych lat, przez praktyczne działania na rzecz środowiska, segregację odpadów i adekwatnego ich przetwarzania. W konkurs udało się zaangażować całe rodziny, wspólna praca dzieci i rodziców zbliżyła ich do siebie, była okazją poznania umiejętności czy skrywanych zdolności. Efekt jest zachwycający, można go podziwiać na wystawie czasowej w Małopolskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach. Zapraszamy.

Beata Brońska

Idź do oryginalnego materiału